hotel-booking-plugin - en to ja_JP translation catalogue (230 entries)

en:  from %s - till %s
ja_JP: %sから%sまで

en: %d guest
ja_JP: %d ゲスト

en: %s accommodation found
ja_JP: 残り%s室

en: Accommodation
ja_JP: お部屋

en: Accommodation Type
ja_JP: お部屋タイプ

en: Accommodation Type:
ja_JP: お部屋タイプ:

en: Accommodation:
ja_JP: お部屋:

en: Accommodations
ja_JP: お部屋:

en: Activate License
ja_JP: ライセンスをアクティブ化

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
ja_JP: 「予約確認」ショートコードを「予約完了」ページと「予約受付済み」ページに追加することで予約や決済の詳細が表示されます。<br/>「ページをアップデート」をクリックすると自動的に変更を保存することができます。あるいはこの通知をスキップし、「予約確認」ショートコードを手動で追加してください。<br/><b><em>このアクションはページの内容を全て置き換えます。</em></b>

en: Add Accommodation
ja_JP: 宿泊施設を追加

en: Add Bed Type
ja_JP: ベッドタイプを追加する

en: Add New Calendar
ja_JP: 新しいカレンダーを追加

en: Add image
ja_JP: 写真を追加

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
ja_JP: 予約に宿泊施設を置き換え・追加あるいは削除する

en: Address
ja_JP: 住所

en: Adults
ja_JP: 大人

en: Adults number is not valid
ja_JP: 大人の数が有効ではありません

en: Adults number is not valid.
ja_JP: 大人の数が有効ではありません.

en: Adults/Guests
ja_JP: 大人/人数

en: Adults:
ja_JP: 大人:

en: Adults:
ja_JP: 大人:

en: Adults: %s
ja_JP: 大人:%s

en: After
ja_JP: 後に

en: All accommodation types
ja_JP: 全てのお部屋タイプ

en: Amenities
ja_JP: アメニティ

en: Amenities:
ja_JP: アメニティ:

en: Amenity
ja_JP: アメニティ

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
ja_JP: チェックイン日までにご予約した日程分の保証金を入金してください。
    入金が確認されなかった場合は、全金額が請求されます。

en: Author
ja_JP: 作者

en: Author:
ja_JP: 作者:

[ctx: Availability]
en: Free
ja_JP: 無料

en: Availability Search Results
ja_JP: 空室検索結果

en: Bed Type
ja_JP: ベッドタイプ

en: Bed Type:
ja_JP: ベッドタイプ:

en: Bed Type: %s
ja_JP: ベッドタイプ:%s

en: Bed Types
ja_JP: ベッドタイプ

en: Bed type
ja_JP: ベッドタイプ

en: Book Button
ja_JP: 予約ボタン

en: Book button behavior on the search results page
ja_JP: 検索結果ページでの予約ボタンの設定

en: Booking
ja_JP: 予約

en: Booking Calendar
ja_JP: 予約カレンダー

en: Booking Cancelled
ja_JP: 予約はキャンセルされました

en: Booking Confirmed Page
ja_JP: 予約完了ページ

en: Booking Details
ja_JP: 予約の詳細

en: Booking Form
ja_JP: 予約フォーム

en: Booking Information
ja_JP: 予約情報

en: Booking buffer
ja_JP: 予約前後の予備時間

en: Booking was edited.
ja_JP: 予約が編集されました。

en: Booking:
ja_JP: 予約：

en: Buffer time.
ja_JP: 予備の時間

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
ja_JP: 決済は既に完了しています。決済を再度請求することはできません。

en: Cancel
ja_JP: キャンセルする

en: Cancel your booking
ja_JP: 予約をキャンセルする

en: Cancelling...
ja_JP: キャンセル中...

en: Capacity
ja_JP: 収容人数

en: Card
ja_JP: カード

en: Categories
ja_JP: カテゴリ

en: Categories:
ja_JP: カテゴリ:

en: Charge %1$s for %2$s created.
ja_JP: 決済 %1$s から %2$s 作成されました。

en: Charge %s failed.
ja_JP: 決済 %s が失敗しました。

en: Charge %s succeeded.
ja_JP: 決済 %s 成功

en: Charge error. %s
ja_JP: 決済エラー %s

en: Check Availability
ja_JP: 空室を確認する

en: Check-in
ja_JP: チェックイン

en: Check-in #%d
ja_JP: チェックイン #%d

en: Check-in / Check-out
ja_JP: チェックイン/チェックアウト

en: Check-in Date
ja_JP: チェックイン日

en: Check-in Date:
ja_JP: チェックイン日:

en: Check-in Time
ja_JP: チェックイン時間

en: Check-in date
ja_JP: チェックイン日:

en: Check-in date cannot be earlier than today.
ja_JP: チェックイン日は明日以降の日付にしてください。

en: Check-in date is not set.
ja_JP: チェックイン日が設定されていません。

en: Check-in date is not valid.
ja_JP: チェックイン日が無効です。

en: Check-in days
ja_JP: チェックイン日

en: Check-in:
ja_JP: チェックイン:

en: Check-out
ja_JP: チェックアウト:

en: Check-out #%d
ja_JP: チェックアウト#%d

en: Check-out Date
ja_JP: チェックアウト日

en: Check-out Date:
ja_JP: チェックアウト日:

en: Check-out Time
ja_JP: チェックアウト時間

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
ja_JP: チェックアウト日がチェックイン日よりも早いです

en: Check-out date is not set.
ja_JP: チェックアウト日が設定されていません。

en: Check-out date is not valid.
ja_JP: チェックアウト日が無効です。

en: Check-out days
ja_JP: チェックアウト日

en: Check-out:
ja_JP: チェックアウト:

en: Children
ja_JP: 子供

en: Children number is not valid
ja_JP: 子どもの数が有効ではありません

en: Children number is not valid.
ja_JP: 子どもの数が有効ではありません.

en: Children:
ja_JP: 子供:

en: Children:
ja_JP: 子供:

en: Children: %s
ja_JP: 子供:%s

en: Choose Additional Services
ja_JP: その他のサービスを選択してください

en: City
ja_JP: 市町村区

en: Confirmation email has been sent to customer.
ja_JP: お客様へ確認メールが送信されました。

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Country
ja_JP: 国

en: Country of residence
ja_JP: お住いの国

en: Credit or debit card
ja_JP: クレジット決済、あるいはデビット決済

en: Customer Information
ja_JP: お客様情報

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Days
ja_JP: 日

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスを無効化

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Details of booking
ja_JP: 予約詳細

en: Details:
ja_JP: 詳細：

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Display booking and payment details.
ja_JP: 予約と決済詳細を表示

en: Does not repeat
ja_JP: 繰り返さない

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Accommodations
ja_JP: 宿泊施設を編集

en: Edit Booking #%d
ja_JP: 予約を編集 #%d

en: Edit Dates
ja_JP: 日程を編集する

en: Email: %s
ja_JP: メールアドレス:%s

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
ja_JP: Hotel Booking プラグインの無料アドオン「Hotel Booking Styles」を使ってスタイルのオプションを追加する

en: First Name
ja_JP: 名

en: Free
ja_JP: 無料

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Full Guest Name
ja_JP: 宿泊者のフルネーム

en: Guests
ja_JP: 人数

en: Guests:
ja_JP: 人数:

en: Inactive
ja_JP: 非アクティブ

en: Install & Activate
ja_JP: インストール＆有効化

en: Invalid
ja_JP: 無効

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエストです。

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Leave blank to hide.
ja_JP: 隠すため空欄のままにしておく

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
ja_JP: 上記の子どもと大人の数を自動的に計算するには、この選択欄を空欄のままにしてください。決済時に、手動で設定された「最大収容人数」が上記の選択欄にて設定された人数よりも下回るようにしてください。例えば、「大人５名」「子供４名」「最大収容人数５名」と設定した場合は、それぞれ大人５名、子供４名を収容できるが、（９名ではなく）合計５名のみ収容可能となります。

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: More Styles
ja_JP: スタイルを追加

en: Name: %1$s %2$s
ja_JP: 氏名:%1$s %2$s

en: New Booking Details
ja_JP: 新規の予約詳細

en: No enough data
ja_JP: データが足りていません

en: Not Available
ja_JP: 利用不可

en: Note
ja_JP: 記入

en: Note is required.
ja_JP: 必須の記入欄です

en: Note: %s
ja_JP: 連絡事項:%s

en: Nothing found.
ja_JP: 見つかりません.

en: Original Booking Details
ja_JP: オリジナルの予約詳細

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
ja_JP: ページのユーザーはメールあるいは管理画面で予約完了後に転送されます。

en: Payment Details
ja_JP: 支払い詳細

en: Payment Method:
ja_JP: 決済方法：

en: Payment:
ja_JP: 決済：

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Phone: %s
ja_JP: 電話番号:%s

en: Please complete all required fields and try again.
ja_JP: 必須項目の入力を完了し、再度お試しください。

en: Postcode
ja_JP: 郵便番号

en: Price
ja_JP: 料金

en: Price Breakdown
ja_JP: 料金内訳

en: Price:
ja_JP: 料金:

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Processing...
ja_JP: 処理中...

en: Product ID is not valid
ja_JP: 製品IDが無効です

en: Recommended for %d adult
ja_JP: %d大人におすすめ

en: Recommended for %d guest
ja_JP: %d ゲストへのおすすめ

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
ja_JP: 予約成功後にチェックアウトページへすぐ転送

en: Remove
ja_JP: 削除する

en: Remove image
ja_JP: 写真を削除

en: Renew License
ja_JP: ライセンスを更新

en: Replace
ja_JP: 置き換える

en: Required fields are followed by %s
ja_JP: %sのついた項目は必須です

en: Resend Email
ja_JP: メールを再送信する

en: Reservation Received
ja_JP: 予約を受け取りました。

en: Reservation Received Page
ja_JP: 予約受付済みページ

en: Reserve
ja_JP: 予約する

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Save
ja_JP: 保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Season Prices
ja_JP: シーズン料金

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
ja_JP: お客様のメールアドレス宛に、承認されたご予約のコピーを送信

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
ja_JP: Hotel Booking Notifierを使って鍵の受け渡し方法、ハウスルール、到着前・出発後の通知などの自動メールを送信

en: Service
ja_JP: サービス

en: Service:
ja_JP: サービス:

en: Services
ja_JP: サービス

en: Services:
ja_JP: サービス:

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show price for selected period
ja_JP: 選択された期間の料金を表示する

en: Show price together with adults and children fields
ja_JP: 大人料金と子供料金を同時に表示する

en: Size:
ja_JP: 面積:

en: Status
ja_JP: 状態

en: Status:
ja_JP: 状態:

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Terms & Conditions
ja_JP: 規約と条件

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
ja_JP: 決済処置が完了しました。お支払いいただきありがとうございました。

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございました。

en: The booking is not set.
ja_JP: 予約が設定されていません。

en: The booking not found.
ja_JP: 予約が見つかりません。

en: The total number of guests is not valid.
ja_JP: お客様の合計数が有効ではありません。

en: There are no booking buffer rules.
ja_JP: 予備の時間のルールが設定されていません。

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
ja_JP: 事前予約のルールにて許容している期間より早いです。

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
ja_JP: 事前予約のルールにて許容している期間より遅いです。

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Today
ja_JP: 今日

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total Price:
ja_JP: 合計金額:

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
ja_JP: 合計

en: Total:
ja_JP: 合計:

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Unable to update booking. Please try again.
ja_JP: 予約をアップデートできません。再度試してください。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Pages
ja_JP: ページをアップデートする

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
ja_JP: このショートコードを「予約完了」ページと「予約受付済み」ページに追加する

en: Valid (Lifetime)
ja_JP: 有効 (生涯)

en: Valid until
ja_JP: 有効期限

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
ja_JP: 予約リクエストを受け取りました。

en: Webhook received. Charge %s failed.
ja_JP: Webhookを受け取りました。料金 %s 失敗

en: Webhook received. Charge %s succeeded.
ja_JP: Webhookを受け取りました。料金 %s 成功

en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
ja_JP: Webhookを受け取りました。支払い元 %s が失敗したため、決済を完了できませんでした。

en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
ja_JP: Webhookを受け取りました。支払い元 %s がお客様によりキャンセルされました。

en: Webhook received. The source %s is chargeable.
ja_JP: Webhookを受け取りました。支払い元 %s は支払い可能です。

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
ja_JP: インポートされた予約を編集することはできません。予約が行われたサービスで編集し、再度カレンダーをリンクしてください。

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
ja_JP: 決済を完了させるため、安全なページへ転送します。

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
ja_JP: あなたのライセンスキーは、インストールされたプラグインと一致しません。 <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>これを修正する方法。</a>

en: Your booking is cancelled
ja_JP: 予約はキャンセルされました

en: Your booking is confirmed. Thank You!
ja_JP: 予約が完了しました。ありがとうございました。

[ctx: Zero price]
en: Free
ja_JP: 無料

en: days
ja_JP: 日

en: — Add new —
ja_JP: ー新規追加ー

en: — Select —
ja_JP: — 選択してください —
