hotel-booking-plugin - en to sv_SE translation catalogue (1428 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
sv_SE: Hantera dina hotellbokningstjänster.

[ctx: Post Status]
en: New
sv_SE: Ny

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
sv_SE: Auto utkast

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
sv_SE: Du använder två kopior av Hotel Booking-plugin samtidigt, vänligen <a href="%s">avaktivera en av dem</a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
sv_SE: <a href="%s">Upgradera till Premium</a> för att sätta på den här funktionen.

en: Error
sv_SE: Fel

en: View
sv_SE: Visa

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Name
sv_SE: Namn

en: Email
sv_SE: E-post

en: Bookings
sv_SE: Bokningar

en: Date Registered
sv_SE: Registreringsdatum

en: Last Active
sv_SE: Senast aktiv

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
sv_SE: Villkor

en: Created on:
sv_SE: Skapad:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
sv_SE: Vänligen lägg till attribut på standardspråk för att konfigurera termer.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
sv_SE: Konfigurera termer

en: Reserved Accommodations
sv_SE: Reserverade boenden

en: Update Booking
sv_SE: Uppdatera bokning

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Delete Permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Move to Trash
sv_SE: Flytta till skräpkorgen

en: Create Booking
sv_SE: Skapa bokning

en: Resend Email
sv_SE: Skicka e-post igen

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
sv_SE: Skicka en kopia av e-postmeddelandet om godkänd bokning till gästens e-postadress.

en: Edit Accommodations
sv_SE: Redigera boenden

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Author:
sv_SE: Skapare:

en: Message:
sv_SE: Meddelande:

en: Confirmation email has been sent to customer.
sv_SE: E-post med bekräftelse har skickats till gästen.

en: Coupon code
sv_SE: Kupongkod

en: Update Payment
sv_SE: Uppdatera betalning

en: Modified on:
sv_SE: Modifierad

en: Create Payment
sv_SE: Skapa betalning

en: Season Prices
sv_SE: Säsongspriser

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
sv_SE: <code>Välj boendetyp och klicka skapa pris knappen för att fortsätta.</code>

en: Adults:
sv_SE: Vuxna:

en: Children:
sv_SE: Barn:

en: Total:
sv_SE: Totalt:

en: Update Rate
sv_SE: Uppdatera tariff

en: Active
sv_SE: Aktivera

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Create Rate
sv_SE: Skapa tariff

en: Duplicate Rate
sv_SE: Duplicera tariff

en: Accommodations
sv_SE: Rum

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Accommodation Reviews
sv_SE: Recensioner av boende

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
sv_SE: Tillåt gäster att <a href="%s" target="_blank">skicka in betyg och recensioner</a> för att utvärdera dina boenden.

en: Number of Accommodations:
sv_SE: Antal rum:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
sv_SE: Antal tillgängliga rum på ditt hotell.

en: Total Accommodations:
sv_SE: Total antal rum:

en: Show Accommodations
sv_SE: Visa rum:

en: Generate Accommodations
sv_SE: Framställa rum

en: Active Accommodations:
sv_SE: Aktiva rum:

en: Add
sv_SE: Addera

en: Per adult:
sv_SE: Per vuxen:

en: Per child:
sv_SE: Per barn:

en: Per adult:
sv_SE: Per vuxen:

en: Per child:
sv_SE: Per barn:

en: Actions
sv_SE: Handlingar

en: Default
sv_SE: Standard

en: — Select —
sv_SE: — Välj —

en: Install & Activate
sv_SE: Installera & aktivera

en: Add image
sv_SE: Lägg till bild

en: Add gallery
sv_SE: Lägg till galleri

en: Remove image
sv_SE: Ta bort bild

en: Remove gallery
sv_SE: Ta bort galleri

en: Select all
sv_SE: Välj alla

en: Unselect all
sv_SE: Avmarkera alla

en: Date
sv_SE: Datum

en: Author
sv_SE: Skapare

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Done
sv_SE: Klart

en: All
sv_SE: Alla

en: None
sv_SE: Inga

en: Recalculate Total Price
sv_SE: Räkna om totalpris

en: Nights
sv_SE: Nätter

en: and more
sv_SE: och mer

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Add length of stay
sv_SE: Lägg till vistelsens längd

en: Price per night
sv_SE: Pris per natt

en: Adults
sv_SE: Vuxna

en: Children
sv_SE: Barn

en: Enable variable pricing
sv_SE: Aktivera rörlig prissättning

en: Add Variation
sv_SE: Lägg till Variation

en: Remove variation
sv_SE: Ta bort variant

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
sv_SE: Det krävs en licensnyckel för att få automatiska uppdateringar för insticksprogram och kundtjänst. Du kan hitta licensnyckeln på ditt personliga konto. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Få mer information</a>.

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Inactive
sv_SE: Inaktivera

en: Valid until
sv_SE: Giltig till

en: Valid (Lifetime)
sv_SE: Giltig (Livstid)

en: Expired
sv_SE: Gick ut

en: Invalid
sv_SE: Ogiltigt

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
sv_SE: Din licensnyckel passar inte det installerade insticksprogrammet. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Fixa problemet.</a>

en: Product ID is not valid
sv_SE: Produkt-ID är inte giltigt

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licens

en: Renew License
sv_SE: Förnya licens

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
sv_SE: Attribut låter dig definiera extra boendedata, såsom plats eller typ. Du kan använda dessa attribut i sökformuläret som avancerade sökfilter.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
sv_SE: Det här attributet hänvisar till icke-unik taxonomi - %1$s - som redan var registrerad med attributet %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
sv_SE: Du kan inte hantera villkor för attribut som lagts i papperskorgen.

en: New Booking
sv_SE: Ny bokning

en: Check-in / Check-out
sv_SE: Incheckning / Utcheckning

en: Guests
sv_SE: Gäster

en: Customer Info
sv_SE: Kundinfo

en: Price
sv_SE: Pris

en: Accommodation
sv_SE: Rum

en: Expire %s
sv_SE: Går ut %s

en: Adults:
sv_SE: Vuxna:

en: Children:
sv_SE: Barn:

en: %s night | %s nights
sv_SE[0]: %s natt
sv_SE[1]: %s nätter

en: Summary: %s.
sv_SE: Sammanfattning: %s.

en: Paid: %s
sv_SE: Betalad: %s

en: Set to %s
sv_SE: Sätt på %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
sv_SE[0]: Bokningsstatus har ändrats.
sv_SE[1]: %s bokningsstatus har ändrats.

en: All accommodation types
sv_SE: Alla boendetyper

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
sv_SE: Importerade %s

en: Amount
sv_SE: Antal

en: Expiration Date
sv_SE: Utgångsdatum

en: Accommodation:
sv_SE: Rum:

note: translators: %s is a coupon amount per day
en: %s per day
sv_SE: %s per dag

en: Service:
sv_SE: Tjänst:

en: Fee:
sv_SE: Avgift:

en: Enable the use of coupons.
sv_SE: Aktivera användningen av kuponger.

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Booking
sv_SE: Bokning

en: Gateway
sv_SE: Nätverksnod (gateway)

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions-ID

en: Booking #%s
sv_SE: Bokning #%s

en: Accommodation Type
sv_SE: Rumstyp

en: Season &#8212; Price
sv_SE: Säsong &#8212; Pris

en: Add New Season Price
sv_SE: Lägg till ett nytt säsongpris

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Rate was duplicated.
sv_SE: Tariffen är duplicerad.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
sv_SE: Dessa är riktiga bostäder som rum, lägenheter, hus, villor, sängar (i vandrarhem) osv.

en: All Accommodation Types
sv_SE: Alla rumstyper

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
sv_SE: Dessa är inte fysiska boenden, utan deras typer. T.ex. standard dubbelrum. För att ange det verkliga antalet befintliga boenden måste du använda menyn Skapa boende.

en: Capacity
sv_SE: Kapacitet

en: Bed Type
sv_SE: Sängtyp

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Active:
sv_SE: Aktiva:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
sv_SE: Säsonger är verkliga tidsperioder, datum eller dagar som kommer med olika priser för boende. T.ex. Vinter 2018 (120 kr per natt), jul (150 kr per natt).

en: End
sv_SE: Slut

en: Days
sv_SE: Dagar

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
sv_SE: Tjänster är extraerbjudanden som du kan sälja eller ge gratis. T.ex. massage, transfer, barnpassning. Gäster kan förbeställa dem när de gör en bokning.

en: Periodicity
sv_SE: Periodicitet

en: Charge
sv_SE: Avgift

en: Per Day
sv_SE: Per dag

en: Guest Choice
sv_SE: Gästval

en: Once
sv_SE: En gång

en: Per Guest
sv_SE: Per gäst

en: Per Accommodation
sv_SE: Per rum

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
sv_SE: Dessa är utrustning i boendet, vanligtvis gratis. T.ex. luftkonditionering, wifi.

en: Booking rules saved.
sv_SE: Bokningsregler sparade.

en: Booking Rules
sv_SE: Bokningsregler

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Check-in days
sv_SE: Incheckningsdagar

en: Guests can check in any day.
sv_SE: Gästerna kan checka in vilken dag som helst.

en: Add rule
sv_SE: Lägg till regel

en: Seasons
sv_SE: Säsonger

en: Check-out days
sv_SE: Utcheckningsdagar

en: Guests can check out any day.
sv_SE: Gästerna kan checka ut vilken dag som helst.

en: Minimum stay
sv_SE: Kortast vistelse

en: There are no minimum stay rules.
sv_SE: Det finns inga regler för minimal vistelse.

en: nights
sv_SE: nätter

en: Maximum stay
sv_SE: Maximal vistelse

en: There are no maximum stay rules.
sv_SE: Det finns inga regler för maximal vistelse.

en: Block accommodation
sv_SE: Blockera boende

en: There are no blocking accommodation rules.
sv_SE: Det finns inga blockerande boenderegler.

en: From
sv_SE: Från

en: Restriction
sv_SE: Förbehåll

en: Not check-in rule marks the date as unavailable for check-in.
sv_SE: Regeln om inte incheckning markerar datumet som otillgängligt för incheckning.

en: Not check-out rule marks the date as unavailable for check-out.
sv_SE: Regeln om inte utcheckning markerar datumet som otillgängligt för utcheckning.

en: Not stay-in with Not check-out rules completely block the selected date, additionally displaying the previous date as unavailable for check-in.
sv_SE: Inte tillgängligt tillsammans med inte utcheckning blockerar det valda datumet helt och visar dessutom föregående datum som otillgängligt för incheckning.

en: Not check-in
sv_SE: Inte incheckning

en: Not check-out
sv_SE: Inte utcheckning

en: Not stay-in
sv_SE: Inte stay-in

en: Comment
sv_SE: Kommentera

en: Minimum advance reservation
sv_SE: Minimal förbokning

en: There are no minimum advance reservation rules.
sv_SE: Det finns inga regler för minimal förhandsbokning.

en: Maximum advance reservation
sv_SE: Maximal förbokning

en: There are no maximum advance reservation rules.
sv_SE: Det finns inga regler för maximal förhandsbokning.

en: Booking buffer
sv_SE: Bokningsbuffert

en: There are no booking buffer rules.
sv_SE: Det finns inga bokningsbuffertregler.

en: Booking Calendar
sv_SE: Bokningskalender

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Add New Booking
sv_SE: Lägg till en ny bokning

en: Clear Search Results
sv_SE: Rensa sökresultat

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
sv_SE: Obs: bokningsregler är inaktiverade i plugin-inställningarna och tas inte med i beräkningen.

en: Unable to create booking. Please try again.
sv_SE: Lyckades inte slutföra bokningen. Vänligen försök igen.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
sv_SE: Bokningen är avstängd pga underhåll. Var vänlig och försök senare.

en: There are no accommodations selected for reservation.
sv_SE: Det finns inga boenden valda för bokning.

en: Selected accommodations are not valid.
sv_SE: Utvalda boenden är inte giltiga.

en: Accommodation Type is not valid.
sv_SE: Ogiltig rumstyp.

en: Rate is not valid.
sv_SE: Tariffen är ogiltig.

en: Adults number is not valid.
sv_SE: Antal vuxna är inte giltigt.

en: Children number is not valid.
sv_SE: Antalet barn är inte giltigt.

en: The total number of guests is not valid.
sv_SE: Det totala antalet gäster är inte giltigt.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
sv_SE: Valda datum uppfyller inte bokningsreglerna för typ %s

en: Accommodations are not available.
sv_SE: Det finns inga tillgängliga boenden.

en: There are no rates for requested dates.
sv_SE: Det finns inga priser för de efterfrågade datumen.

en: Search Results
sv_SE: Sökningsresultat

en: — Any —
sv_SE: — Någon —

en: Search parameters are not set.
sv_SE: Sökparametrar är inte inställda.

en: Check-in date is not valid.
sv_SE: Inkorrekt incheckningsdatum.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
sv_SE: Incheckningsdatum kan inte vara tidigare än i dag.

en: Check-out date is not valid.
sv_SE: Inkorrekt utcheckningsdatum.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
sv_SE: Inget hittades. Försök igen med andra sökparametrar.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
sv_SE: Tyvärr, du har inte access till den här sidan.

en: User ID
sv_SE: Använder-ID

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Address
sv_SE: Adress

en: State / County
sv_SE: Stat / County

en: Country
sv_SE: Land

en: City
sv_SE: Stad

en: Postcode
sv_SE: Postnummer

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Edit User Profile
sv_SE: Redigera användarprofil

en: Customer data updated.
sv_SE: Gäst-data uppdaterat.

en: User account updated.
sv_SE: Användarkonto uppdaterat.

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Customers
sv_SE: Gäster

en: The booking is not set.
sv_SE: Bokningen är inte inställd.

en: The booking not found.
sv_SE: Bokningen hittades inte.

en: Edit Booking #%d
sv_SE: Redigera bokning #%d

en: Cancel
sv_SE: Annulera

en: Edit Booking
sv_SE: Redigera bokning

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
sv_SE: Du kan inte redigera den importerade bokningen. Uppdatera källbokningen och synkronisera om dina kalendrar.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
sv_SE: Förfrågan strider mot säkerhetsregler. Vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: Check-in date is not set.
sv_SE: Incheckningsdatum är inte satt.

en: Check-out date is not set.
sv_SE: Utcheckningsdatum är inte satt.

en: Unable to update booking. Please try again.
sv_SE: Det gick inte att uppdatera bokningen. Var god försök igen.

en: Booking was edited.
sv_SE: Bokningen har redigerats.

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: Replace
sv_SE: Byt ut

en: — Add new —
sv_SE: — Lägg till ny —

en: Extensions
sv_SE: Tillägg

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
sv_SE: Utöka funktionaliteten för Hotel Booking-plugin med ett antal användbara tillägg för dina anpassade ändamål.

en: Get this Extension
sv_SE: Skaffa detta tillägg

en: No extensions found.
sv_SE: Hittade inga tillägg.

en: Abort Process
sv_SE: Avsluta processen

en: Aborting...
sv_SE: Avslutar...

en: Import Calendar
sv_SE: Importera kalendrar

en: Accommodation: %s
sv_SE: Boende: %s

en: Accommodation Type: %s
sv_SE: Boendetyp: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
sv_SE: Ha tålamod medan kalendrarna importeras. Du kommer att meddelas via denna sida när processen är klar.

en: Accommodation updated.
sv_SE: Boende uppdaterat.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
sv_SE: Den här kalendern har redan importerats för ett annat boende.

en: Sync, Import and Export Calendars
sv_SE: Synkronisera, importera och exportera kalendrar

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
sv_SE: Redigera externa kalendrar för "%s"

en: Sync All External Calendars
sv_SE: Synkronisera alla externa kalendrar

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
sv_SE: Synkronisera dina bokningar mellan alla onlinekanaler som Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar-filformat.

en: Calendar URL
sv_SE: Kalender URL

en: Add New Calendar
sv_SE: Lägg till ny kalender

en: Sync Calendars
sv_SE: Synkronisera kalendrar

en: Delete All Logs
sv_SE: Ta bort alla loggar

en: Deleting...
sv_SE: Tar bort...

en: %d item
sv_SE: %d artikel

en: %d items
sv_SE: %d artiklar

en: Calendars Synchronization Status
sv_SE: Synkronisera kalendrar Status

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
sv_SE: Här kan du se synkroniseringsstatus för dina externa kalendrar.

en: Calendars Sync Status
sv_SE: Synk kalendrar Status

en: Display calendars synchronization status.
sv_SE: Visa synkroniseringsstatus för kalendrar.

en: Language Guide
sv_SE: Språkguide

en: Default language
sv_SE: Huvudspråk

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
sv_SE: Insticksprogrammet kommer visa alla systemmeddelande, etiketter och knappar på det valda språket i <em>Allmänt > Inställningar > Webbsidans språk</em>. Om insticksprogrammet inte är tillgänglig på ditt språk kand du <a href="%s">bidra med din översättning</a>.

en: Custom translations and edits
sv_SE: Anpassade översättningar och redigeringar

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
sv_SE: Du kan behöva anpassa översättningar för insticksprogram genom att redigera vissa texter eller genom att tillägga dina översättningar på följande sätt:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
sv_SE: Ta källfil för din översättning %s eller nödvändigt översatt locale.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
sv_SE: Översätt texter med hjälp av olika översättningsprogram som Poedit, Loco, Pootle osv.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
sv_SE: Placera .mo filen med din översättning i %s mappen där {lang} är ISO-639 språkkod och {country} är ISO-3166 landskod. Exempel: Filen med brasiliansk portugisiska skulle heta motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
sv_SE: Flerspråkigt innehåll

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
sv_SE: Om du vill att din webbsida ska vara tillgänglig på flera språk kan du installera ytterligare insticksprogram för att översätta innehållet och låta dina besökare växla mellan språken.

en: Language
sv_SE: Språk

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Export
sv_SE: Exportera

en: All Statuses
sv_SE: Alla statusar

en: Booking dates between
sv_SE: Bokningsdatum mellan

en: Check-in date between
sv_SE: Incheckningsdatum mellan

en: Check-out date between
sv_SE: Utcheckningsdatum mellan

en: In-house between
sv_SE: In-house mellan

en: Date of reservation between
sv_SE: Bokningsdatum mellan

en: Export Bookings
sv_SE: Exportera bokningar

en: Choose start date
sv_SE: Välj startdatum

en: Choose end date
sv_SE: Välj slutdatum

en: Select columns to export
sv_SE: Välj kolumner att exportera

en: Generate CSV
sv_SE: Skapa CSV

en: Number of accommodations
sv_SE: Antal rum

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Leave empty to use accommodation type title.
sv_SE: Lämna tomt om du vill använda rubriker för rumstyper.

en: Generate
sv_SE: Skapa

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
sv_SE[0]: Boende framtaget.
sv_SE[1]: %s boenden framtagna.

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Search Results Page
sv_SE: Sök bland sökresultat

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
sv_SE: Välj en sida för att visa sökresultat. Använd kortkoder för sökresultat.

en: Checkout Page
sv_SE: Utcheckningssida

en: Select page user will be redirected to complete booking.
sv_SE: Välj en sida som kunden kommer att omdirigeras till för att slutföra bokningen.

en: Terms & Conditions
sv_SE: Termer och villkor

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
sv_SE: Om du skapar en Villkors-sida kommer gästen att bli tillfrågad om de accepterar villkoren innan checkout.

en: Open the Terms & Conditions page in a new window
sv_SE: Öppna sidan Användarvillkor i ett nytt fönster

en: By enabling this option you can avoid errors related to displaying your terms & conditions inline for website pages created in page builders.
sv_SE: Genom att aktivera det här alternativet kan du undvika fel relaterade till att visa dina villkor inline för webbsidor som skapats i sidbyggare.

en: My Account Page
sv_SE: Sidan Mitt konto

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
sv_SE: Välj en sida för att visa gäst-kontot. Ange gäst-kontots shortcode på den sidan.

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency Position
sv_SE: Valutaposition

en: Misc
sv_SE: Blandat

en: Square Units
sv_SE: Kvadratmått

en: Datepicker Date Format
sv_SE: Datepicker datumformat

en: Check-out Time
sv_SE: Utcheckningstid

en: Check-in Time
sv_SE: Incheckningstid

en: Bed Types
sv_SE: Sängtyper

en: Type
sv_SE: Typ

en: Add Bed Type
sv_SE: Lägg till en sängtyp

en: Show Lowest Price for
sv_SE: Visa det lägsta priset för

en: days
sv_SE: dagar

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
sv_SE: Det lägsta priser per rum för vald antal dagar om in- och utcheckningsdatum inte har angetts. Exempel: välj 0 för att visa det läsgta priset för idag, välj 7 för att visa det lägsta priset för en vecka.

en: Coupons
sv_SE: Kuponger

en: Text on Checkout
sv_SE: Text på Checkout

en: This text will appear on the checkout page.
sv_SE: Denna text kommer att synas på checkout-sidan.

en: Disable Booking
sv_SE: Inaktivera bokning

en: Hide reservation forms and buttons
sv_SE: Dölj reserveringsformulär och knappar

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
sv_SE: Texten visas istället för bokningsformulär ifall bokningsfunktionen är inaktiverad

en: Booking Confirmation
sv_SE: Bokningsbekräftelse

en: Confirmation Mode
sv_SE: Bekräftelseinställning

en: By customer via email
sv_SE: Av kunden via e-post

en: By admin manually
sv_SE: Manuellt av admin

en: Confirmation upon payment
sv_SE: Bekräftelse när betalningen är slutförd

en: Booking Confirmed Page
sv_SE: Bokningen är godkänd

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
sv_SE: Sidan som användaren kommer att omdirigeras till när bokningen har bekräftats via e-post eller av admin.

en: Approval Time for User
sv_SE: Bekräftelsetid för användare

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
sv_SE: Antal minuter som kunden har på sig för att bekräfta bokning via e-post. Obekräftade bokningar anses som Lämnade and rumsstatus ändras automatiskt till Tillgänglig.

en: Country of residence field is required for reservation.
sv_SE: Fältet för hemvist (land) krävs för bokning.

en: Full address fields are required for reservation.
sv_SE: Hela adressfältet krävs för bokning.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
sv_SE: Gäst-information är obligatorisk när du skapar bokningar som administratör.

en: Default Country on Checkout
sv_SE: Förinställt land vid Checkout

en: Price Breakdown
sv_SE: Detaljinformation om fakturan

en: Price breakdown unfolded by default.
sv_SE: Prisuppdelning vecklas ut som standard.

en: Accounts
sv_SE: Konton

en: Account creation
sv_SE: Skapa konto

en: Automatically create an account for a user at checkout.
sv_SE: Skapa automatiskt ett konto för en användare vid checkout.

en: Allow customers to create an account during checkout.
sv_SE: Tillåt gäster att skapa ett konto vid checkout.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
sv_SE: Tillåt gäster att logga in på sitt konto vid checkout.

en: Booking Cancellation
sv_SE: Avbokning

en: User can cancel booking via link provided inside email.
sv_SE: Kunden kan avboka via länken i e-postmeddelandet.

en: Booking Cancelation Page
sv_SE: Avboka bokning sidan

en: Page to confirm booking cancelation.
sv_SE: Sida för att bekräfta avbokning.

en: Booking Canceled Page
sv_SE: Bokningen avbokad sidan

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
sv_SE: Sida att omdirigera till efter att en bokning avbokats.

en: Search Options
sv_SE: Sökalternativ

en: Max Adults
sv_SE: Max antal vuxna

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
sv_SE: Max antal rum tillgängliga i Sökningsformuläret

en: Max Children
sv_SE: Max antal barn

en: Age of Child
sv_SE: Barnets ålder

en: Optional description of the "Children" field.
sv_SE: Alternativ beskrivning av fältet "Barn".

en: Book button behavior on the search results page
sv_SE: Beteende för bokningsknappen på sökresultat-sidan

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
sv_SE: Omdirigera till checkout omedelbart efter lyckad bokning.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
sv_SE: Aktivera sökformuläret för att rekommendera den bästa uppsättningen av boenden enligt ett antal gäster.

en: Skip Search Results
sv_SE: Hoppa över sökresultat

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
sv_SE: Hoppa över sidan med sökresultat och aktivera direktbokning från boendesidor.

en: Direct Booking Form
sv_SE: Direktbokningsformulär

en: Show price for selected period
sv_SE: Visa pris för vald period

en: Show price together with adults and children fields
sv_SE: Visa pris tillsammans med vuxen- och barnfält

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
sv_SE: Aktivera "vuxna" och "barn" alternativ för min webbplats (standard).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
sv_SE: Inaktivera alternativet "barn" för min webbplats (dölj fältet "barn" och använd etiketten Gäst istället).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
sv_SE: Inaktivera "vuxna" och "barn" alternativ för min webbplats.

en: Guest Management
sv_SE: Gästhantering

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
sv_SE: Dölj "vuxna" och "barn" fält i sökformuläret.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
sv_SE: Tillämpa inte bokningsregler för administratörsbokningar.

en: Display Options
sv_SE: Visningsalternativ

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
sv_SE: Visa galleribilder av boendesidan i lightbox.

en: Availability Calendar
sv_SE: Kalender som visar tillgänglighet

en: Display per-night prices in the availability calendar.
sv_SE: Visa priser per natt i kalendern.

en: Truncate per-night prices in the availability calendar.
sv_SE: Avkorta priserna per natt i kalendern.

en: Display the currency sign in the availability calendar.
sv_SE: Visa valutatecknet i kalendern.

en: Calendar Theme
sv_SE: Kalender-tema

en: Select theme for an availability calendar.
sv_SE: Välj tema för en kalender.

en: Template Mode
sv_SE: Mallinställning

en: Developer Mode
sv_SE: Utvecklarinställning

en: Theme Mode
sv_SE: Temainställning

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
sv_SE: Välj en temainställning för att skapa en design som passar just dig. Välj Utvecklarinställning för att redigera innehållet med hjälp av anpassade hemsidemallar, funktioner och filter. Funktionen kan tyvärr inte implementeras ifall ditt tema är integrerat med insticksprogrammet från början.

en: More Styles
sv_SE: Fler stilar

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
sv_SE: Utöka stilalternativen för Hotel Booking-plugin med det nya gratistillägget - Hotel Booking Styles.

en: Calendars Synchronization
sv_SE: Synkronisera kalendrar

en: Export admin blocks.
sv_SE: Exportera admin blockeringar.

en: Do not export imported bookings.
sv_SE: Exportera inte importerade bokningar.

en: Minimize Logs
sv_SE: Minimera loggar

en: Enable the plugin to record only important messages.
sv_SE: Aktivera plugin-programmet för att bara spela in viktiga meddelanden.

en: Calendars Synchronization Scheduler
sv_SE: Synkronisering av kalendrar schemaläggare

en: Enable automatic external calendars synchronization
sv_SE: Aktivera automatisk synkronisering av externa kalendrar

en: Clock
sv_SE: Klocka

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
sv_SE: Synkronisera kalendrar vid denna tidpunkt (UTC) eller med start vid denna tidpunkt varje intervall nedan.

en: Interval
sv_SE: Intervall

en: Quarter an Hour
sv_SE: En kvart

en: Half an Hour
sv_SE: En halvtimme

en: Once Hourly
sv_SE: En gång i timmen

en: Twice Daily
sv_SE: Två gånger dagligen

en: Once Daily
sv_SE: En gång om dagen

en: Automatically delete sync logs older than
sv_SE: Radera automatiskt synkroniseringsloggar äldre än

en: Day
sv_SE: Dag

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Month
sv_SE: Månad

en: Quarter
sv_SE: Kvartal

en: Half a Year
sv_SE: Ett halvår

en: Never Delete
sv_SE: Ta aldrig bort

en: Enable block editor for "%s".
sv_SE: Aktivera blockredigerare för "%s".

en: Accommodation Types
sv_SE: Rumstyper

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Admin Emails
sv_SE: Admins e-postmeddelande

en: Customer Emails
sv_SE: Kundens e-postmeddelande

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
sv_SE: Förvandla engångsgäster till lojala gäster genom att skicka ut automatiska marknadsföringskampanjer med <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
sv_SE: Förvandla engångsgäster till lojala gäster genom att skicka ut automatiska marknadsföringskampanjer med Hotel Booking & Mailchimp Integration.

en: Cancellation Details Template
sv_SE: Mall för avbokningsdetaljer

en: Used for %cancellation_details% tag.
sv_SE: Används för %cancellation_details% etikett.

en: Email Settings
sv_SE: Inställningar för e-post

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
sv_SE: Skicka automatiska e-postmeddelanden, såsom instruktioner för hämtning av nycklar, husregler, före och efter ankomst/avresa med <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
sv_SE: Skicka automatiska e-postmeddelanden, såsom instruktioner för hämtning av nycklar, husregler, före och efter ankomst/avresa med Hotel Booking Notifier.

en: Email Sender
sv_SE: Sändare av e-postmeddelande

en: Administrator Email
sv_SE: E-post administrator

en: From Email
sv_SE: Från e-post

en: From Name
sv_SE: Från namn

en: Logo URL
sv_SE: Logotyp URL

en: Footer Text
sv_SE: Sidfot

en: Reserved Accommodation Details Template
sv_SE: Mall för detaljerad information om reserverat boende

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
sv_SE: Används för %reserved_rooms_details% etikett.

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Base Color
sv_SE: Basfärg

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Body Background Color
sv_SE: Allmän bakgrundsfärg

en: Body Text Color
sv_SE: Allmän textfärg

en: Payment Gateways
sv_SE: Betalningsportal

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
sv_SE: Behöver du fler gateways? Använd vårt <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>-tillägg för hotellbokning.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
sv_SE: Du kan även e-posta länken <a href="%s" target="_blank">begäran om betalning</a> till dina gäster.

en: User Pays
sv_SE: Användaren betalar

en: Full Amount
sv_SE: Totalsumma

en: Deposit
sv_SE: Deposition

en: Deposit Type
sv_SE: Depositionstyp

en: Fixed
sv_SE: Fastställd

en: Percent
sv_SE: Procent

en: Deposit Amount
sv_SE: Depositionsbelopp

en: Deposit Time Frame (days)
sv_SE: Tidsram för insättning (dagar)

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
sv_SE: Tillämpa deposition på bokningar gjorda minst det valda antalet dagar före incheckningsdatumet. I annat fall debiteras hela beloppet.

en: Force Secure Checkout
sv_SE: Säker utcheckning är obligatorisk

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
sv_SE: Använd SSL (HTTPS) på utcheckningssidan. SSL-certifikat måste vara installerad för att du ska kunna använda denna funktion.

en: Reservation Received Page
sv_SE: Sidan för Bokning mottagen

en: Failed Transaction Page
sv_SE: Felaktig transaktionsida

en: Default Gateway
sv_SE: Utebliven port

en: Pending Payment Time
sv_SE: Väntar på att få betalt

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
sv_SE: Antal minuter kunden har på sig för att slutföra bokningen. Obetald bokning betraktas som Lämnad och rummets status ändras till Tillgänglig.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
sv_SE: Installera <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> för att hantera deras inställningar.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
sv_SE: Installera Hotel Booking addons för att hantera deras inställningar.

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: License
sv_SE: Licens

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar är sparade.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
sv_SE: <strong>Obs:</strong> Betalningsmetoder visas på Checkout endast när Bekräftelse vid Betalning är aktiverat i Boende > Inställningar > General > Bekräftelse läget.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Availability Search Form
sv_SE: Sökformulär för tillgänglighet

en: Display search form.
sv_SE: Visa sökformulär.

en: The number of adults presetted in the search form.
sv_SE: Antal vuxna angivna i sökformuläret.

en: The number of children presetted in the search form.
sv_SE: Antal barn angivna i sökformuläret.

en: Check-in date presetted in the search form.
sv_SE: Incheckningsdatum som är fastställt i sökformuläret.

en: date in format %s
sv_SE: datum i format %s

en: Check-out date presetted in the search form.
sv_SE: Utcheckningsdatum som är fastställt i sökformuläret.

en: Custom attributes for advanced search.
sv_SE: Anpassade attribut för avancerad sökning.

en: Comma-separated slugs of attributes.
sv_SE: Kommaseparerade attribut-slugs.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
sv_SE: Anpassade CSS-kategorier med kortkoder

en: whitespace separated css classes
sv_SE: css-kategorier separerade med mellanslag

en: Accommodation Type ID
sv_SE: Rumstyp-ID

en: ID of Accommodation Type to check availability.
sv_SE: ID för rumstyp för att säkerställa tillgänglighet.

en: integer number
sv_SE: Heltal

en: How many months to show.
sv_SE: Hur många månader ska visas.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
sv_SE: Ställ in antalet kolumner eller antalet rader och kolumner separerade med kommatecken. Exempel: "3" eller "2,3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
sv_SE: Visa kalender för aktuell boendetyp eller efter ID.

en: empty string
sv_SE: tom sträng

en: Start date
sv_SE: Startdatum

en: Availability Search Results
sv_SE: Sökresultat för tillgängliga rum

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
sv_SE: Visa listan med alla rum som matchar sökningskriterierna.

en: Whether to display title of the accommodation type.
sv_SE: Ifall du vill visa rubriker för rumstyper.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
sv_SE: Ifall du vill visa utvalda bilder för rumstyper.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
sv_SE: Ifall du vill visa bildgallerier för rumstyper.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
sv_SE: Ifall du vill visa utdrag (korta beskrivningar) av rumstyper.

en: Whether to display details of the accommodation type.
sv_SE: Ifall du vill visa detaljer om rumstyper.

en: Whether to display price of the accommodation type.
sv_SE: Om du vill visa pris per rumstyp.

en: Show View Details button
sv_SE: Visa «Visa detaljinformation»-knappen

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
sv_SE: Om du vill visa «Visa detaljer»-knappen tillsammans med länken till rumstyper.

en: Sort by.
sv_SE: Sortera efter.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
sv_SE: %1$s. Se hela <a href="%2$s" target="_blank">listan</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
sv_SE: Anger stigande eller fallande sorteringsordning.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
sv_SE: ASC - från lägsta till högsta värdet (1, 2, 3). DESC - från högsta till lägsta värdet (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
sv_SE: Anpassat fältnamn. Krävs om "orderby" är något av "meta_value", "meta_value_num" eller "meta_value_*".

en: custom field name
sv_SE: anpassat fältnamn

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
sv_SE: Angiven typ av anpassat fält. Kan användas tillsammans med orderby="meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
sv_SE: Sortera efter. Använd "orderby" i stället.

en: Show Book button
sv_SE: Visa bokningsknappen

en: Whether to display Book button.
sv_SE: Om du vill visa bokningsknappen

en: NOTE:
sv_SE: OBS:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
sv_SE: Använd bara på sidan som du har angett som Sökresultat i <a href="%s">Inställningar</a>

en: Accommodation Types Listing
sv_SE: Förteckning över rumstyper

en: Count per page
sv_SE: Antal per sida

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
sv_SE: heltal, -1 för att visa alla, standard: "Bloggsidor visas som mest"

en: IDs of categories that will be shown.
sv_SE: ID för kategorier som kommer att visas.

en: Comma-separated IDs.
sv_SE: Kommaseparerade ID.

en: IDs of tags that will be shown.
sv_SE: ID för etiketter som kommer att visas.

en: IDs of accommodations that will be shown.
sv_SE: ID för boenden som kommer att visas.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
sv_SE: Logisk relation mellan varje taxonomi när det finns mer än en.

en: Services Listing
sv_SE: Lista av tjänster

en: IDs
sv_SE: ID

en: IDs of services that will be shown.
sv_SE: ID av alla tjänster.

en: Show All Services
sv_SE: Visa alla tjänster

en: Single Accommodation Type
sv_SE: Typ av enkelboende

en: ID of accommodation type to display.
sv_SE: ID av rumstyper som kan visas.

en: Display accommodation type with title and image.
sv_SE: Visa rumstyp med rubrik och bilder.

en: Checkout Form
sv_SE: Utcheckningsformulär

en: Display checkout form.
sv_SE: Visa utcheckningsformulär.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
sv_SE: Använd bara på sidan som du har angett som Utcheckningssidan <a href="%s">Inställningar</a>

en: Booking Form
sv_SE: Bokningsformulär

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
sv_SE: Visa bokningsformulär för rum id 777

en: Accommodation Rates List
sv_SE: Lista med rumstariffer

en: ID of accommodation type.
sv_SE: ID för rumstyper.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
sv_SE: Visa listan med rumstariffer för rumstyper med id 777

en: Display booking and payment details.
sv_SE: Visa boknings- och betalningsinformation.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
sv_SE: Använd denna shortcode på sidorna Bokning bekräftad och Bokning mottagen

en: Booking Cancelation
sv_SE: Avboka bokning

en: Display booking cancelation details.
sv_SE: Visa information om avbokning av bokning.

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
sv_SE: Använd denna shortcode på sidan Avboka bokning

en: Customer Account
sv_SE: Gäst-konto

en: Display log in form or customer account area.
sv_SE: Visa login-formulär eller gäst-konto.

en: Use this shortcode to create the My Account page.
sv_SE: Använd denna shortcode för att skapa sidan Mitt konto.

en: Shortcodes
sv_SE: Kortkoder

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Parameters
sv_SE: Parametrar

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Deprecated since %s
sv_SE: Utfasad sedan %s

en: Values:
sv_SE: Värde:

en: Default:
sv_SE: Förinställd:

en: Optional.
sv_SE: Valfri

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Taxes and fees saved.
sv_SE: Skatter och avgifter sparade.

en: Taxes & Fees
sv_SE: Skatter & avgifter

en: Fees
sv_SE: Avgifter

en: No fees have been created yet.
sv_SE: Inga avgifter har skapats ännu.

en: Add new
sv_SE: Lägg till ny

en: Label
sv_SE: Titel

en: New fee
sv_SE: Ny avgift

en: Per guest / per day
sv_SE: Per gäst / per dag

en: Per accommodation / per day
sv_SE: Per boende / per dag

en: Per accommodation (%)
sv_SE: Per boende (%)

en: Limit
sv_SE: Begränsning

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
sv_SE: Hur ofta denna avgift tas ut. Ställ in 0 för att ladda varje dag under vistelseperioden. Ställ in 1 för att ladda en gång.

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Show accommodation rate with this charge included
sv_SE: Visa boendepris med denna avgift inkluderad

en: Accommodation Taxes
sv_SE: Boende skatt

en: No taxes have been created yet.
sv_SE: Inga skatter har skapats ännu.

en: New tax
sv_SE: Ny skatt

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
sv_SE: Begränsning av dagar avgiften tas ut. Ställ in 0 för att ladda varje dag av vistelseperioden. Ställ in 1 för att ladda en gång.

en: Service Taxes
sv_SE: Skatt på tjänster

en: Percentage
sv_SE: Procent

en: Fee Taxes
sv_SE: Avgift skatter

en: External Calendars
sv_SE: Externa kalendrar

en: Sync External Calendars
sv_SE: Synkronisera externa kalendrar

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

en: Download Calendar
sv_SE: Ladda ner kalender

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Waiting
sv_SE: Väntar

en: Processing
sv_SE: Bearbetar

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
sv_SE: Totalt

en: Succeed
sv_SE: Lyckad

en: Skipped
sv_SE: Hoppat över

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Removed
sv_SE: Borttagen

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
sv_SE: Det gick inte att kopiera till urklipp. Vänligen tryck Ctrl/Cmd+C för att kopiera.

en: Description is missing.
sv_SE: Beskrivning saknas.

en: User is missing.
sv_SE: Användare saknas.

en: Permission is missing.
sv_SE: Tillstånd saknas.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
sv_SE: Du har inte behörighet att tilldela API-nycklar till den valda användaren.

en: API Key updated successfully.
sv_SE: API-nyckeln har uppdaterats.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
sv_SE: API-nyckel skapades framgångsrikt. Se till att kopiera dina nya nycklar nu eftersom den hemliga nyckeln kommer att döljas när du lämnar den här sidan.

en: Revoke key
sv_SE: Återkalla nyckel

en: No keys found.
sv_SE: Inga nycklar hittades.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Consumer key ending in
sv_SE: Konsumentnyckel som slutar på

en: User
sv_SE: Användare

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Last access
sv_SE: Senaste åtkomst

en: API key
sv_SE: API nyckel

en: Revoke
sv_SE: Återkalla

en: Read
sv_SE: Läsa

en: Write
sv_SE: Skriv

en: Read/Write
sv_SE: Läsa/skriva

note: translators: 1: last access date 2: last access time
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s till %2$s

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: You do not have permission to edit this API Key
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna API-nyckel

en: Add key
sv_SE: Lägg till nyckel

en: You do not have permission to revoke this API Key
sv_SE: Du har inte behörighet att återkalla denna API-nyckel

en: You do not have permission to edit API Keys
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera API-nycklar

en: You do not have permission to revoke API Keys
sv_SE: Du har inte behörighet att återkalla API-nycklar

en: Generate API key
sv_SE: Skapa API-nyckel

en: Friendly name for identifying this key.
sv_SE: Vänligt namn för att identifiera denna nyckel.

en: Owner of these keys.
sv_SE: Ägare av dessa nycklar.

en: Access type of these keys.
sv_SE: Åtkomsttyp för dessa nycklar.

en: Consumer key
sv_SE: Konsumentnyckel

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Consumer secret
sv_SE: Konsument hemlighet

en: QR Code
sv_SE: QR-kod

en: Please complete all required fields and try again.
sv_SE: Vänligen fyll i alla obligatorisk fälten och försök igen.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
sv_SE: Det minimala beloppet för betalningar med den betalningsmetoden utgör %s.

en: Booking Information
sv_SE: Bokningsinformation

en: Check-in Date
sv_SE: Incheckningsdatum

en: Check-out Date
sv_SE: Utcheckningsdatum

en: Customer Information
sv_SE: Kundinformation

en: Customer Note
sv_SE: Kundens anteckningar

en: Additional Information
sv_SE: Ytterligare information

en: Coupon
sv_SE: Kupong

en: Total Booking Price
sv_SE: Total bokningssumma

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: %1$s on %2$s
sv_SE: %1$s på %2$s

en: Based on your search parameters
sv_SE: Baserad på dina sökkriterier

en: No bookings found for your request.
sv_SE: Inga bokningar hittades för din förfrågan.

en: Uploads directory is not writable.
sv_SE: Uploads directory är inte skrivbar.

en: You do not have permission to do this action.
sv_SE: Du har inte behörighet att utföra den här åtgärden.

en: No enough data
sv_SE: Inte tillräckligt med data

en: An error has occurred
sv_SE: Ett fel har inträffat

en: An error has occurred, please try again later.
sv_SE: Ett fel har uppstått, vänligen försök igen senare.

en: The number of adults is not valid.
sv_SE: Antalet vuxna är inte giltigt.

en: The number of guests is not valid.
sv_SE: Antalet gäster är inte giltigt.

en: An error has occurred. Please try again later.
sv_SE: Ett fel har uppstått. Vänligen försök igen senare.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
sv_SE: Du kan inte använda den valda betalningsmetoden. Vänligen uppdatera skärmen och försök igen.

en: Coupon applied successfully.
sv_SE: Kupongen har använts.

en: Coupon is not valid.
sv_SE: Kupongen är inte giltig.

en: Year
sv_SE: År

en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
sv_SE: Bekräftad

en: Show
sv_SE: Visa

en: Search
sv_SE: Sök

en: Booked
sv_SE: Bokad

en: Pending
sv_SE: Väntar på

en: External
sv_SE: Extern

en: Blocked
sv_SE: Blockerad

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
sv_SE: Sök resultat för rum som har bokningsstatus "%s" från %s till %s

en: Free
sv_SE: Ledig

en: Locked (Booked or Pending)
sv_SE: Låst (bokad eller väntande)

en: Until
sv_SE: Till

en: &lt; Prev
sv_SE: &lt; Förr

en: Next &gt;
sv_SE: Nästa &gt;

en: No accommodations found.
sv_SE: Inga rum hittades.

en: Check-out #%d
sv_SE: Utcheckning #%d

en: Check-in #%d
sv_SE: Incheckning #%d

en: Booking #%d
sv_SE: Bokning #%d

en: Buffer time.
sv_SE: Buffertid.

[ctx: Availability]
en: Free
sv_SE: Ledig

en: Adults: %s
sv_SE: Vuxna: %s

en: Children: %s
sv_SE: Barn: %s

en: Booking imported with UID %s.
sv_SE: Bokning importerad med UID %s.

en: Imported booking.
sv_SE: Importerad bokning.

en: Description: %s.
sv_SE: Beskrivning: %s.

en: Source: %s.
sv_SE: Källa: %s.

en: Before
sv_SE: Före

en: After
sv_SE: Efter

en: Before with space
sv_SE: Före med uttymme

en: After with space
sv_SE: Efter med utrymme

en: First name is required.
sv_SE: Förnamn krävs.

en: Last name is required.
sv_SE: Efternamn är obligatoriskt.

en: Email is required.
sv_SE: E-post är obligatoriskt.

en: Phone is required.
sv_SE: Telefon är obligatoriskt.

en: Country of residence
sv_SE: Hemvist (land)

en: Country is required.
sv_SE: Land är obligatoriskt.

en: Address is required.
sv_SE: Adress krävs.

en: City is required.
sv_SE: Stad är obligatoriskt.

en: State is required.
sv_SE: Stat är obligatoriskt.

en: Postcode is required.
sv_SE: Postnummer är obligatoriskt.

en: Note is required.
sv_SE: Obs krävs.

en: Square Meter
sv_SE: Kvadratmeter

en: Square Foot
sv_SE: Kavadratfot

en: Square Yard
sv_SE: Kvadratyard

[ctx: Zero price]
en: Free
sv_SE: Gratis

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
sv_SE: per natt

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
sv_SE[0]: för %d natt
sv_SE[1]: för %d nätter

en: Check-in
sv_SE: Incheckning

en: Check-out
sv_SE: Utcheckning

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
sv_SE: Tariff

en: Adults/Guests
sv_SE: Vuxna/Gäster

en: Full Guest Name
sv_SE: Namn

en: Accommodation Subtotal
sv_SE: Delsumma boende

en: Services Subtotal
sv_SE: Delsumma för tjänster

en: Fees Subtotal
sv_SE: Avgifter delsumma

en: Discount
sv_SE: Rabatt

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Payment Details
sv_SE: Betalningsinfo

en: Please select columns to export.
sv_SE: Välj kolumner att exportera.

en: Nonce verification failed.
sv_SE: Nonce verifikation misslyckades.

en: The file does not exist.
sv_SE: Filen finns inte.

en: Disable this email notification
sv_SE: Inaktivera e-postnotifieringar

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Header
sv_SE: Huvudrubrik

en: Email Template
sv_SE: E-postmall

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
sv_SE: "%s" mailet kommer inte att skickas: det finns ingen e-postadress för gästen i bokningen.

en: Deprecated tags in header of %s
sv_SE: Utfasade etiketter i rubriken för %s

en: Deprecated tags in subject of %s
sv_SE: Utfasade etiketter i ämnet för %s

en: Deprecated tags in template of %s
sv_SE: Utfasade etiketter i mall-sidan för %s

en: Recipients
sv_SE: Mottagare

en: You can use multiple comma-separated emails
sv_SE: Du kan använda flera kommaseparerade e-postmeddelanden

note: Translators: %s: Email label.
en: "%s" mail was sent to admin.
sv_SE: "%s" e-postmeddelandet skickades till admin.

note: Translators: %s: Email label.
en: "%s" mail sending to admin is failed.
sv_SE: "%s" e-postmeddelandet kunde inte skickas till admin.

en: Booking Cancelled
sv_SE: Bokningen är avbokad.

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
sv_SE: %site_title% - Bokning #%booking_id% avbokad

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till Admin ifall kunden avbryter bokningen.

en: Cancelled Booking Email
sv_SE: E-postmeddelande om avbokning

en: Booking Confirmed
sv_SE: Bokningen är bekräftad

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
sv_SE: %site_title% - Bokningen #%booking_id% är bekräftad

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
sv_SE: Meddelandet som skickas till Admin efter betalningen är slutförd.

en: Approved Booking Email (via payment)
sv_SE: Bekräftad e-postadress för bokning (via betalning)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till Admin när kunden bekräftar bokningen.

en: Approved Booking Email
sv_SE: E-postmeddelande om bokningsbekräftelse

en: Confirm new booking
sv_SE: Bekräfta din bokning

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
sv_SE: %site_title% - Ny bokning #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till administration efter att kunden har bekräftat bokningen.

en: Pending Booking Email
sv_SE: Väntar på e-postadress för bokning

en: Your booking is approved
sv_SE: Din bokning är bekräftad

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
sv_SE: %site_title% - Din bokning #%booking_id% är bekräftad

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till kunden när bokningen är bekräftad.

note: Translators: %s: Email label.
en: "%s" mail was sent to customer.
sv_SE: "%s" e-postmeddelandet skickades till kunden.

note: Translators: %s: Email label.
en: "%s" mail sending is failed.
sv_SE: "%s" e-postmeddelandet kunde inte skickas.

en: Your booking is cancelled
sv_SE: Din bokning är avbokad.

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
sv_SE: %site_title% - Din bokning #%booking_id% är avbokad

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till kunden ifall kunden avbokar.

en: Confirm your booking
sv_SE: Bekräfta din bokning

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
sv_SE: %site_title% - Bekräfta din bokning #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
sv_SE: Detta e-postmeddelande skickas när "Bokningsbekräftelseläge" är inställt på Gästbekräftelse via e-post.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
sv_SE: E-postmeddelande skickas till kunden när bokningen är placerad.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
sv_SE: Ny e-postadress för bokning (bekräftad av användaren)

en: Pay for your booking
sv_SE: Betala för din bokning

en: Your booking is placed
sv_SE: Bokningen är placerad

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
sv_SE: %site_title% - Bokningen #%booking_id% är placerad

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
sv_SE: Meddelandet skickas när "Booking Confirmation Mode" är satt på «Admin bekräftelse».

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
sv_SE: Ny e-postadress för bokning (bekräftad av användaren)

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: %site_title% - account details
sv_SE: %site_title% - kontodetaljer

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
sv_SE: E-post som kommer att skickas till en gäst efter att de registrerat sig på din sida.

en: Customer Registration Email
sv_SE: E-post för gästregistrering

en: Deprecated.
sv_SE: Utfasad.

en: none
sv_SE: inga

en: User Cancellation Link
sv_SE: Användarens inställningslänk

en: Site title (set in Settings > General)
sv_SE: Sidans titel (väljs i Inställningar > Allmänt)

en: Booking ID
sv_SE: Boknings-ID

en: Booking Edit Link
sv_SE: Redigeringslänk för bokningen

en: Booking Total Price
sv_SE: Bokningens totalpris

en: Customer First Name
sv_SE: Kundens förnamn

en: Customer Last Name
sv_SE: Kundens efternamn

en: Customer Email
sv_SE: Kundens e-postadress

en: Customer Phone
sv_SE: Kundens telefon

en: Customer Country
sv_SE: Gästens land

en: Customer Address
sv_SE: Gästens adress

en: Customer City
sv_SE: Gästens stad

en: Customer State/County
sv_SE: Gästens delstat/county

en: Customer Postcode
sv_SE: Gästens postnummer

en: Reserved Accommodations Details
sv_SE: Reserverade boenden detaljer

en: Booking Details
sv_SE: Bokningsinformation

en: Confirmation Link
sv_SE: Bekräftelselänk

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
sv_SE: Utgångsdatum för bekräftelse (UTC)

en: Cancellation Details (if enabled)
sv_SE: Avbokningsinformation (om aktiverat)

en: The total amount of payment
sv_SE: Det totala betalningsbeloppet

en: The unique ID of payment
sv_SE: Unik betalnings-ID

en: The method of payment
sv_SE: Betalningsmetod

en: Payment instructions
sv_SE: Betalningsinstruktioner

en: User login
sv_SE: Login för användare

en: User password
sv_SE: Password för användare

en: Link to My Account page
sv_SE: Länk till sidan Mitt konto

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: Accommodation Type Link
sv_SE: Länkar för rumstyper

en: Accommodation Type Title
sv_SE: Rubriker för rumstyper

en: Accommodation Type Categories
sv_SE: Kategorier av rumstyper

en: Accommodation Type Bed
sv_SE: Sängtyp i rummet

en: Accommodation Rate Title
sv_SE: Rubrik för tariff för ett rum

en: Accommodation Rate Description
sv_SE: Beskrivning av rumstariff

en: Sequential Number of Accommodation
sv_SE: Sekvensnummer av boende

en: This coupon has expired.
sv_SE: Denna kupong har gått ut.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
sv_SE: Tyvärr, den här kupongen gäller inte för ditt bokning.

en: Coupon usage limit has been reached.
sv_SE: Kupongens har använts för många gånger.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
sv_SE[0]:  &#215; %d natt
sv_SE[1]:  &#215; %d nätter

en: %d adult | %d adults
sv_SE[0]: %d Vuxen
sv_SE[1]: %d Vuxna

en: %d guest | %d guests
sv_SE[0]: %d gäst
sv_SE[1]: %d gäster

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
sv_SE[0]:  &#215; %d gång
sv_SE[1]:  &#215; %d gånger

en: Per Instance
sv_SE: Per tillfälle

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
sv_SE: Maximal körningstid är satt till %d sekunder.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
sv_SE[0]: %d URL hämtad för analys.
sv_SE[1]: %d URLer hämtade för analys.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
sv_SE: Hoppat över. Inga webbadresser hittades för analys.

en: Cannot read uploaded file
sv_SE: Kan inte läsa filen som laddades upp

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
sv_SE[0]: %1$d händelse hittad i kalendern %2$s
sv_SE[1]: %1$d händelser hittad i kalendern %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
sv_SE: Kalender-källan är tom (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
sv_SE: Kalenderfilen är inte tom, men det finns inga händelser i %s

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
sv_SE[0]: Vi kommer att behöva kontrollera %d tidigare bokning efter importen och ta bort den om bokningen är inaktuell.
sv_SE[1]: Vi kommer att behöva kontrollera %d tidigare bokningar efter importen och ta bort de inaktuella.

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
sv_SE: Fel vid laddning av kalendern (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
sv_SE: Analysfel. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
sv_SE: Hoppat över. Inaktuell bokning #%d har redan tagits bort.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
sv_SE: Hoppat över. Bokning #%d uppdaterad med ny data.

en: The outdated booking #%d has been removed.
sv_SE: Den inaktuella bokningen #%d har tagits bort.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
sv_SE: Hoppat över. Händelse från %1$s till %2$s har passerat.

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
sv_SE: Ny bokning #%1$d. Datumen från %2$s till %3$s är blockade.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
sv_SE: Klart. Bokning #%d uppdaterad med ny data.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
sv_SE: Hoppat över. Datumen från %1$s till %2$s är redan blockerade.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
sv_SE[0]: Klart. Bokning #%1$d uppdaterad med ny data. Tog bort %2$d inaktuell bokning.
sv_SE[1]: Klart. Bokning #%1$d uppdaterad med ny data. Tog bort %2$d inaktuell bokningar.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
sv_SE: Klart. Bokning #%1$d uppdaterad med ny data.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
sv_SE[0]: Det går inte att importera ny händelse. Datum från %1$s till %2$s blockeras delvis genom bokning %3$s.
sv_SE[1]: Det går inte att importera ny händelse. Datum från %1$s till %2$s blockeras delvis genom bokningar %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
sv_SE: Bokning importerad med UID %1$s.<br />Sammanfattning: %2$s.<br />Beskrivning: %3$s.<br />Källa: %4$s.

en: Process Information
sv_SE: Bearbeta information

en: Total bookings: %s
sv_SE: Totalt antal bokningar: %s

en: Success bookings: %s
sv_SE: Utförda bokningar: %s

en: Skipped bookings: %s
sv_SE: Överhoppade bokningar: %s

en: Failed bookings: %s
sv_SE: Misslyckade bokningar: %s

en: Removed bookings: %s
sv_SE: Borttagna bokningar: %s

en: Expand All
sv_SE: Expandera alla

en: Collapse All
sv_SE: Stäng alla

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
sv_SE[0]: Allt klart! %1$d bokning har lagts till.
sv_SE[1]: Allt klart! %1$d bokningar har lagts till.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
sv_SE[0]:  Det uppstod %2$d fel.
sv_SE[1]:  Det uppstod %2$d fel.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Hotel Booking Plugin
sv_SE: Insticksprogram för hotellbokning

en: Your database is being updated in the background.
sv_SE: Din databas uppdateras i bakgrunden.

en: Taking a while? Click here to run it now.
sv_SE: Tar det ett tag? Klicka här för att köra det nu.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
sv_SE: Lägg till "Bokningsbekräftelse" shortcode till din "Bokningen bekräftad" och "Bokning mottagen" sida för att visa mer information om bokningen eller betalningen.<br/>Klicka på "Uppdatera sidor" för att lägga till ändringarna automatiskt eller skippa denna information och lägg till "Bokningsbekräftelse" shortcode manuellt.<br/><b><em>Denna åtgärd kommer att ersätta hela innehållet på sidorna.</em></b>

en: Update Pages
sv_SE: Uppdatera sidor

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Direct Bank Transfer
sv_SE: Direkt Banktransfer

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
sv_SE: Gör din betalning direkt till vårt bankkonto. Använd ditt boknings-ID som betalningsreferens.

en: Pay by Card (Beanstream)
sv_SE: Betala med kort (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
sv_SE: Betala med kreditkort vis Beanstream.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
sv_SE: Använd kortnumret %1$s med CVC %2$s och ett giltigt utgångsdatum för att testa en betalning.

en: Merchant ID
sv_SE: Säljer-ID

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
sv_SE: Ditt säljar-ID finns i det övre högra hörnet av skärmen efter att du har loggat in på Beanstream Back Office

en: Payments Passcode
sv_SE: Lösenord för betalningar

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
sv_SE: För att generera lösenkoden, navigera till Administration > Kontoinställningar > Orderinställningar i sidofältet och bläddra sedan till Payment Gateway > Säkerhet/Autentisering

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
sv_SE: %1$s är aktiverad, men <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> möjligheten är inaktiverad. Aktivera SSL och säkerställ att servern har ett giltigt SSL certifikat. Annars kommer %1$s bara fungera i Test Mode.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
sv_SE: Stripe är aktiverad men <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> är inaktiverad. Vänligen aktivera SSL och se till att din server har giltig SSL-certifikat. Annars kan %1$s fungera bara i testversionen.

en: Beanstream Payment Error: %s
sv_SE: Beanstream Betalningsfel: %s

en: Payment single use token is required.
sv_SE: Engångstoken för betalning krävs.

en: Pay by Card (Braintree)
sv_SE: Betala med kort (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
sv_SE: Betala med kreditkort via Braintree.

en: Webhooks Destination URL: %s
sv_SE: Webhooks Destinations-URL: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
sv_SE: I ditt Braintree-konto väljer du Konto > Min användare > Visa auktoriseringar.

en: Public Key
sv_SE: Allmän nyckel

en: Private Key
sv_SE: Privat nyckel

en: Merchant Account ID
sv_SE: Säljarkonto-ID

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
sv_SE: Om webbplatsens valuta skiljer sig från standardvalutan i ditt Braintree-konto kan du ställa in ett specifikt säljarkonto för att undvika <a href="%s">komplikationer med valutaomvandlingar</a>. Lämna annars fältet tomt.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
sv_SE: Braintree gateway kan inte aktiveras pga ospecificerat problem: %s

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
sv_SE: Braintree har skickats in för avräkning (Transaktions-ID: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
sv_SE: Braintree betalningsfel: %s

en: Payment method nonce is required.
sv_SE: Betalningsmetoden nonce krävs.

en: Payment dispute opened
sv_SE: Betalningstvist öppnad

en: Payment dispute lost
sv_SE: Betalningstvist förlorad

en: Payment dispute won
sv_SE: Betalningstvist vunnen

en: Payment refunded in Braintree
sv_SE: Betalning återbetalas i Braintree

en: Braintree transaction voided
sv_SE: Braintree-transaktion ogiltig

en: Pay on Arrival
sv_SE: Betala vid ankomst

en: Pay with cash on arrival.
sv_SE: Betala kontant vid ankomst.

en: %s is a required field.
sv_SE: %s är ett obligatoriskt fält.

en: %s is not a valid email address.
sv_SE: %s är ingen giltig e-postadress.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
sv_SE: Aktivera "%s"

en: Test Mode
sv_SE: Testversion

en: Enable Sandbox Mode
sv_SE: Aktivera Sandlådeläget

en: Sandbox can be used to test payments.
sv_SE: Sandlådan används för att testa olika betalningsmetoder.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
sv_SE: Rubriker på betalningsmetoder som visas på din hemsida.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
sv_SE: Beskrivning av betalningsmetoder som visas på din webbsida.

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
sv_SE: Instruktioner för gästen hur de slutför betalningen.

en: Reservation #%d
sv_SE: Bokning #%d

en: Accommodation(s) reservation
sv_SE: Boende(n) bokade

en: Manual Payment
sv_SE: Manuell betalning

en: PayPal
sv_SE: Paypal

en: Pay via PayPal
sv_SE: Betala via PayPal

en: Paypal Business Email
sv_SE: PayPal e-postadress till företaget

en: Disable IPN Verification
sv_SE: Inaktivera IPN-verifikation

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
sv_SE: Specificera en IPN-lyssnare för en specifik betalning i  stället för de lyssnare som är speciiferade i din PayPalprofil

en: Payment %s via IPN.
sv_SE: Betalning %s via IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
sv_SE: Betalningen misslyckades på grund av felaktigt angiven e-post i PayPay IPN.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
sv_SE: Betalningen misslyckades på grund av felaktigt angiven valuta i PayPay IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
sv_SE: Betalningen misslyckades på grund av felaktigt angivet belopp i PayPay IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
sv_SE: Betalningen misslyckades på grund av felaktigt angiven köpskod i PayPay IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
sv_SE: Betalningen genomfördes via eCheck och kommer att slutföras automatiskt inom 5-8 dagar.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
sv_SE: För att kunna slutföra betalningen manuellt med PayPal måste kunden ange sin giltiga adress.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
sv_SE: Betalningen måste accepteras manuellt eftersom olika länder har olika regler för hantering av internationella konto.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
sv_SE: Betalningen mottogs i «non-shop currency», vilket betyder att du måste logga in på ditt PayPal konto och acceptera betalningen manuellt.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
sv_SE: Betalningen undersöks av PayPay-personal för att det kan utgöra risk för både dig och staten.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
sv_SE: Betalningen skickades till en obekräftad eller oregistrerad e-postadress.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
sv_SE: PayPal-konto måste uppdateras innan du kan ta emot betalningen.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
sv_SE: PayPal-konto är inte verifierad. Verifiera kontot för att kunna ta emot betalningen.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
sv_SE: Betalningen är fördröjd av okända skäl. Kontakta PayPay-kundtjänst för att få hjälp.

en: Partial PayPal refund processed: %s
sv_SE: PayPal delvis återbetalning: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
sv_SE: PayPal Betalnings #%s Återbetalningen har genomförts p.g.a.: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
sv_SE: PayPal återbetalningstransaktions-ID: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
sv_SE: Använd kortnumret %1$s med CVC %2$s, ett giltigt utgångsdatum och ett slumpmässigt femsiffrigt postnummer för att testa en betalning.

en: Pay by Card (Stripe)
sv_SE: Betala med kort (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
sv_SE: Betala med ditt kreditkort via Stripe.

en: Secret Key
sv_SE: Privatnyckel

en: Webhook Secret
sv_SE: Hemlig Webhook

en: Payment Methods
sv_SE: Betalningsmetoder

en: Card Payments
sv_SE: Kortbetalning

en: Checkout Locale
sv_SE: Lokal utcheckning

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
sv_SE: Visa Checkout på det språket som föredras av kunden, om det går.

en: The payment method is not selected.
sv_SE: Betalningsmetoden är inte vald.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
sv_SE: Betalning för PaymentIntent %s lyckades.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
sv_SE: Betalning för PaymentIntent %s bearbetas.

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
sv_SE: Det går inte att debitera betalningen igen: betalningsflödet har redan slutförts.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
sv_SE: Debitering %s lyckades.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
sv_SE: Debitering %1$s för %2$s skapad.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
sv_SE: Debitering %s misslyckades.

en: Charge error. %s
sv_SE: Debiteringsfel. %s

en: Card
sv_SE: Kort

en: Credit or debit card
sv_SE: Kredit- eller betalkort

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
sv_SE: Du kommer att omdirigeras till en säker sida för att slutföra betalningen.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
sv_SE: Genom att tillhandahålla ditt IBAN och bekräfta denna betalning godkänner du denna handlare och Stripe, vår betaltjänstleverantör, att skicka instruktioner till din bank om att debitera ditt konto och din bank att debitera ditt konto i enlighet med dessa instruktioner. Du har rätt till återbetalning från din bank enligt villkoren i ditt avtal med din bank. En återbetalning måste begäras inom 8 veckor från det datum då ditt konto debiterades.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
sv_SE: Webhook mottagen. Laddningen %s lyckades.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
sv_SE: Webhook mottagen. Laddningen %s misslyckades.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
sv_SE: Webhook mottagen. Källan %s är avgiftsbelagd.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
sv_SE: Webhook mottagen. Betalningskällan %s avbruten av gästen.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
sv_SE: Webhook mottagen. Betalningskälla %s misslyckades och kunde inte behandlas.

en: Test Payment
sv_SE: Testbetalning

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
sv_SE: För att du ska kunna använda dig av «callback»-tjänsten hos 2Checkout och automatisk markera betalda tjänster, så måste du

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
sv_SE: Logga in på ditt 2Checkout-konto och klicka på Notifieringar

en: Click Enable All Notifications
sv_SE: Klicka på Tillåta alla notifieringar

en: In the Global URL field, enter the url %s
sv_SE: Infoga länken url %s i «Global URL»-fältet

en: Click Apply
sv_SE: Tryck på Tillämpa

en: Account Number
sv_SE: Kontonummer

en: Secret Word
sv_SE: Säkerhetsord

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
sv_SE: Vi har fått notifiering om 2Checkout «Order skapades»

en: Payment refunded in 2Checkout
sv_SE: Återbetalningen har lyckats i 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
sv_SE: Lyckade 2Checkout-recensioner om bedrägeri

en: 2Checkout fraud review failed
sv_SE: Misslyckade 2Checkout-recensioner om bedrägeri

en: 2Checkout fraud review in progress
sv_SE: Pågående 2Checkout-recensioner om bedrägeri

en: Attribute
sv_SE: Attribut

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
sv_SE: Lägg till en ny betalning

en: Add New Attribute
sv_SE: Lägg till nytt attribut

en: Edit Attribute
sv_SE: Redigera attribut

en: New Attribute
sv_SE: Nytt attribut

en: View Attribute
sv_SE: Visa attribut

en: Search Attribute
sv_SE: Sök attribut

en: No Attributes found
sv_SE: Inga attribut hittades

en: No Attributes found in Trash
sv_SE: Inga attribut hittades i papperskorgen

en: Insert into attribute description
sv_SE: Infoga i attributbeskrivningen

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
sv_SE: Sök %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
sv_SE: Alla %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
sv_SE: Uppdatera %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
sv_SE: Lägg till ny %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
sv_SE: Ny %s

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
sv_SE: Ingen &quot;%s&quot; hittad

en: Name (numeric)
sv_SE: Namn (numeriskt)

en: Enable Archives
sv_SE: Aktivera Arkiv

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
sv_SE: Länka attributet till en arkivsida med alla boendetyper som har detta attribut.

en: Visible in Details
sv_SE: Synlig i Detaljer

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
sv_SE: Visa attributet i detaljsektionen för en boendetyp.

en: Default Sort Order
sv_SE: Standard sorteringsordning

en: Default Text
sv_SE: Standardtext

en: Select
sv_SE: Välj

en: Edit Dates
sv_SE: Redigera datum

en: Note
sv_SE: Obs

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
sv_SE: Lägg till en ny bokning

en: View Booking
sv_SE: Visa bokning

en: Search Booking
sv_SE: Sök bokning

en: No bookings found
sv_SE: Inga bokningar hittade

en: No bookings found in Trash
sv_SE: Inga bokningar hittade i Skräp

en: All Bookings
sv_SE: Alla bokningar

en: Insert into booking description
sv_SE: Infoga i bokningsbeskrivning

en: Uploaded to this booking
sv_SE: Uppladdad till bokningen

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
sv_SE: Anhängande kundbekräftelse

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Anhängande kundbekräftelse <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Anhängande kundbekräftelser <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
sv_SE: Anhängande betalning

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Anhängande betalning <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Anhängande betalningar <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
sv_SE: Anhängande admin

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Anhängande admin <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Anhängande admins <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
sv_SE: Övergiven

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Övergiven <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Övergivna <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Bekräftad <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Bekräftade <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
sv_SE: Inställd

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inställd <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inställda <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
sv_SE: Status har ändrats från %s till %s.

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
sv_SE: Ange procent eller fast belopp enligt vald typ.

en: Check-in After
sv_SE: Incheckning efter

en: Check-out Before
sv_SE: Utcheckning före

en: Minimum Days
sv_SE: Minst antal dagar

en: Maximum Days
sv_SE: Maximalt antal dagar

en: Usage Limit
sv_SE: Användningsgräns

en: Usage Count
sv_SE: Användningsräkning

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
sv_SE: Lägg till en ny betalning

en: Add New Coupon
sv_SE: Lägg till ny kupong

en: Edit Coupon
sv_SE: Redigera kuponger

en: New Coupon
sv_SE: Ny kupong

en: View Coupon
sv_SE: Visa kupong

en: Search Coupon
sv_SE: Sök kupong

en: No coupons found
sv_SE: Inga kuponger hittade

en: No coupons found in Trash
sv_SE: Inga kuponger i papperskorgen

en: All Coupons
sv_SE: Alla kuponger

en: Payment History
sv_SE: Betalningshistorik

en: Payment
sv_SE: Betalning

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
sv_SE: Lägg till en ny betalning

en: Add New Payment
sv_SE: Lägg till en ny betalning

en: Edit Payment
sv_SE: Redigera betalningen

en: New Payment
sv_SE: Ny betalning

en: View Payment
sv_SE: Visa betalning

en: Search Payment
sv_SE: Sök betalning

en: No payments found
sv_SE: Inga betalningar hittades

en: No payments found in Trash
sv_SE: Inga betalningar hittades i Srkäp

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: Insert into payment description
sv_SE: Infoga i beskrivningen om betalning

en: Uploaded to this payment
sv_SE: Uppladdat till denna betalningen

en: Payments.
sv_SE: Betalningar.

en: Gateway Mode
sv_SE: Gateway-inställning

en: Sandbox
sv_SE: Sandlåda

en: Live
sv_SE: Igång

en: Fee
sv_SE: Avgift

en: Payment Type
sv_SE: Betalningsmetod

en: Billing Info
sv_SE: Faktureringsinfo

en: Address 1
sv_SE: Adress 1

en: Address 2
sv_SE: Adress 2

en: Postal Code (ZIP)
sv_SE: Postnummer (ZIP)

[ctx: Payment status]
en: Pending
sv_SE: Anhängande

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Anhängande <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Anhängande <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
sv_SE: Slutförd

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Utförd <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Utförda <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Misslyckades <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Misslyckades <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
sv_SE: Övergiven

[ctx: Payment status]
en: On Hold
sv_SE: Väntande

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Väntande <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Väntande <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
sv_SE: Äterbetalat

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Återbetalat <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Återbetalat <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
sv_SE: Inställd

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
sv_SE: Betalningen (#%s) för din bokningen är väntande

en: Rate Info
sv_SE: Tariffinfo

en: Season
sv_SE: Säsong

en: Move price to top to set higher priority.
sv_SE: Flytta priset uppåt för att det ska vara högprioriterad.

en: Will be displayed on the checkout page.
sv_SE: Kommer att visas på utloggningssidan.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
sv_SE: Tariffer

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ett nytt

en: Add New Rate
sv_SE: Lägg till en ny tariff

en: Edit Rate
sv_SE: Redigera tariffer

en: New Rate
sv_SE: Ny tariff

en: View Rate
sv_SE: Visa tariff

en: Search Rate
sv_SE: Söka tariff

en: No rates found
sv_SE: Inga priser hittades

en: No rates found in Trash
sv_SE: Inga priser hittades i papperskorgen

en: Insert into rate description
sv_SE: Infoga i prisbeskrivningen

en: Uploaded to this rate
sv_SE: Uppladdad till denna kurs

en: This is where you can add new rates.
sv_SE: Här kan du lägga till nya priser.

en: Reserved Accommodation
sv_SE: Reserverat boende

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ett nytt

en: Add New Accommodation
sv_SE: Lägg till nytt rum

en: Edit Accommodation
sv_SE: Redigera rum

en: New Accommodation
sv_SE: Nytt rum

en: View Accommodation
sv_SE: Visa rum

en: Search Accommodation
sv_SE: Sök rum

en: No accommodations found
sv_SE: Inga rum hittades

en: No accommodations found in Trash
sv_SE: Inga rum hittades i Skräp

en: Insert into accommodation description
sv_SE: Infoga i beskrivningen av ett rum

en: Uploaded to this accommodation
sv_SE: Uppladdat till detta rum

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
sv_SE: Här kan du lägga till nya rum i ditt hotell.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
sv_SE: Lägg till ny rumstyp

en: Add New Accommodation Type
sv_SE: Lägg till ny rumstyp

en: Edit Accommodation Type
sv_SE: Redigera rumstyp

en: New Accommodation Type
sv_SE: Ny rumstyp

en: View Accommodation Type
sv_SE: Visa rumstyp

en: Search Accommodation Type
sv_SE: Sök rumstyp

en: No Accommodation types found
sv_SE: Inga rumstyper hittades

en: No Accommodation types found in Trash
sv_SE: Inga rumstyper hittades i Skräp

en: Insert into accommodation type description
sv_SE: Infoga i beskrivningen av rumstyp

en: Uploaded to this accommodation type
sv_SE: Har lagts till denna rumskategori

en: Accommodation Categories
sv_SE: Rumskategorier

en: Accommodation Category
sv_SE: Rumskategori

en: Search Accommodation Categories
sv_SE: Sök rumskategorier

en: Popular Accommodation Categories
sv_SE: Populära rumskategorier

en: All Accommodation Categories
sv_SE: Alla rumskategorier

en: Parent Accommodation Category
sv_SE: Huvud rumskategori

en: Parent Accommodation Category:
sv_SE: Huvud rumskategori:

en: Edit Accommodation Category
sv_SE: Redigera rumskategori

en: Update Accommodation Category
sv_SE: Uppdatera rumskategori

en: Add New Accommodation Category
sv_SE: Lägg till ny rumskategori

en: New Accommodation Category Name
sv_SE: Namnge ny rumskategori

en: Separate categories with commas
sv_SE: Separera kategorier med komma

en: Add or remove categories
sv_SE: Lägg till eller ta bort kategorier

en: Choose from the most used categories
sv_SE: Välj bland de mest använda kategorierna

en: No categories found.
sv_SE: Inga kategorier hittades.

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Accommodation Tags
sv_SE: Boende etiketter

en: Accommodation Tag
sv_SE: Boende etikett

en: Search Accommodation Tags
sv_SE: Sök bland boende etiketter

en: Popular Accommodation Tags
sv_SE: Populära boende etiketter

en: All Accommodation Tags
sv_SE: Alla boende etiketter

en: Parent Accommodation Tag
sv_SE: Parent boende etikett

en: Parent Accommodation Tag:
sv_SE: Parent boende etikett:

en: Edit Accommodation Tag
sv_SE: Redigera boende etiketter

en: Update Accommodation Tag
sv_SE: Uppdatera boende etiketter

en: Add New Accommodation Tag
sv_SE: Lägg till ny boende etikett

en: New Accommodation Tag Name
sv_SE: Namn på ny boende etikett

en: Separate tags with commas
sv_SE: Separera etiketter med komma

en: Add or remove tags
sv_SE: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Choose from the most used tags
sv_SE: Välj bland de vanligaste etiketterna

en: No tags found.
sv_SE: Inga etiketter hittades.

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Amenities
sv_SE: Utrustning

en: Amenity
sv_SE: Utrustning

en: Search Amenities
sv_SE: Sök utrustning

en: Popular Amenities
sv_SE: Populär utrustning

en: All Amenities
sv_SE: All utrustning

en: Parent Amenity
sv_SE: Parent Utrustning

en: Parent Amenity:
sv_SE: Parent Utrustning:

en: Edit Amenity
sv_SE: Redigera utrustning

en: Update Amenity
sv_SE: Uppdatera utrustning

en: Add New Amenity
sv_SE: Lägg till ny utrustning

en: New Amenity Name
sv_SE: Nytt utrustningsnamn

en: Separate amenities with commas
sv_SE: Separera olika faciliteter med komma

en: Add or remove amenities
sv_SE: Lägg till och ta bort faciliteter

en: Choose from the most used amenities
sv_SE: Välj bland de mest använda faciliteterna

en: No amenities found.
sv_SE: Inga faciliteter hittades.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
sv_SE: Ange ålder eller inaktivera barn i <a href="%s">inställningar</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
sv_SE: Lämna det här alternativet tomt för att automatiskt beräkna den totala kapaciteten för att möta det exakta antalet vuxna OCH barn som anges ovan. Detta är standardbeteendet. Konfigurera det här alternativet för att tillåta alla varianter av vuxna ELLER barn som ställts in ovan vid kassan så att det totalt uppfyller gränsen för manuellt inställd "Kapacitet". Till exempel betyder konfigurationen "vuxna:5", "barn:4", "kapacitet:5" att fastigheten kan ta emot upp till 5 vuxna, upp till 4 barn, men upp till 5 gäster totalt (inte 9).

en: Other
sv_SE: Annat

en: Size, %s
sv_SE: Storlek, %s

en: Leave blank to hide.
sv_SE: Lämna tomt för att dölja.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
sv_SE: Utsikt, avstånd till havet, bassäng, osv.

en: Bed type
sv_SE: Sängtyp

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
sv_SE: Skapa en lista med sängtyper i <a href="%link%" target="_blank"> inställningar</a>.

en: Photo Gallery
sv_SE: Bildgalleri

en: Available Services
sv_SE: Tillgängliga tjänster

en: Season Info
sv_SE: Säsongsinfo

en: End date
sv_SE: Slutdatum

en: Applied for days
sv_SE: Tillämpas på

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
sv_SE: Håll ned Ctrl / Cmd för att välja flera

en: Does not repeat
sv_SE: Upprepas inte

[ctx: Add New Season]
en: Add New
sv_SE: Lägg till en ny

en: Add New Season
sv_SE: Lägg till en ny säsong

en: Edit Season
sv_SE: Redigera säsong

en: New Season
sv_SE: Ny säsong

en: View Season
sv_SE: Visa säsong

en: Search Season
sv_SE: Sök säsong

en: No seasons found
sv_SE: Inga säsonger hittades

en: No seasons found in Trash
sv_SE: Inga säsonger hittades i Skräp

en: Insert into season description
sv_SE: Infoga i beskrivningen av säsongen

en: Uploaded to this season
sv_SE: Laddat upp till denna säsong

en: This is where you can add new seasons.
sv_SE: Här kan du lägga till nya säsonger.

en: Service
sv_SE: Tjänst

[ctx: Add New Service]
en: Add New
sv_SE: Lägg till en ny

en: Add New Service
sv_SE: Lägg till en ny tjänst

en: Edit Service
sv_SE: Redigera tjänsten

en: New Service
sv_SE: Ny tjänst

en: View Service
sv_SE: Visa tjänst

en: Search Service
sv_SE: Söktjänst

en: No services found
sv_SE: Inga tjänster hittades

en: No services found in Trash
sv_SE: Inga tjänster kunde hittas i Skärp

en: Insert into service description
sv_SE: Infoga i tjänstebeskrivningen

en: Uploaded to this service
sv_SE: Laddats upp till denna tjänsten

en: How many times the customer will be charged.
sv_SE: Hur många gånger ska kunden behöva betala

en: Maximum
sv_SE: Maximalt

en: Empty means unlimited
sv_SE: Tom betyder obegränsad

[ctx: Booking status]
en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Total Sales
sv_SE: Total försäljning

en: Total Without Taxes
sv_SE: Total utan skatter

en: Total Fees
sv_SE: Totala avgifter

en: Total Services
sv_SE: Totala tjänster

en: Total Discounts
sv_SE: Totala rabatter

en: Total Bookings
sv_SE: Totalt antal bokningar

en: Apply
sv_SE: Använd

en: From %s to %s
sv_SE: Från %s till %s

en: Today
sv_SE: Idag

en: Yesterday
sv_SE: Igår

en: This week
sv_SE: Denna vecka

en: Last week
sv_SE: Förra veckan

en: Last 30 days
sv_SE: Senaste 30 dagarna

en: This month
sv_SE: Denna månad

en: Last month
sv_SE: Förra månaden

en: This quarter
sv_SE: Detta kvartal

en: Last quarter
sv_SE: Förra kvartalet

en: This year
sv_SE: Detta år

en: Last year
sv_SE: Förra året

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
sv_SE: %s - kopiera

en: Accommodation Type Gallery
sv_SE: Galleri för rumstyp

en: Add Gallery To Accommodation Type
sv_SE: Lägg till ett galleri för rumstyp

en: Display imported bookings.
sv_SE: Visa importerade bokningar.

en: Processing...
sv_SE: Bearbetar...

en: Cancelling...
sv_SE: Annullerar...

en: Want to delete?
sv_SE: Vill du ta bort?

en: Not available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
sv_SE: Detta är tidigare än vad som är tillåtet enligt våra förhandsbokningsregler.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
sv_SE: Detta är senare än vad som är tillåtet enligt våra förbokningsregler.

en: Day in the past
sv_SE: Datumet har redan passerat

en: Check-in date
sv_SE: Incheckningsdatum

en: Less than min days stay
sv_SE: Mindre än min antal dagar

en: More than max days stay
sv_SE: Mer än max antal dagar

en: Later than max date for current check-in date
sv_SE: Senare än maxdatum för det nuvarande incheckningsdatumet.

en: Rules:
sv_SE: Regler:

en: Tokenisation failed: %s
sv_SE: Tokenisering misslyckades: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
sv_SE[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; har lagts till i din bokning.
sv_SE[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; har lagts till i din bokning.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
sv_SE[0]: %s boende valt.
sv_SE[1]: %s boenden valda.

en: Coupon code is empty.
sv_SE: Kupongkoden är tom.

en: Select dates
sv_SE: Välj datum

en: Dark Blue
sv_SE: Mörkblå

en: Dark Green
sv_SE: Mörkgrön

en: Dark Red
sv_SE: Mörkröd

en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

en: Light Blue
sv_SE: Ljusblå

en: Light Coral
sv_SE: Ljus korall

en: Light Green
sv_SE: Ljusgrön

en: Light Yellow
sv_SE: Ljusgul

en: Minimal Blue
sv_SE: Minimal blå

en: Minimal Orange
sv_SE: Minimal orange

en: Sky Blue
sv_SE: Himmelsblå

en: Slate Blue
sv_SE: Skifferblå

en: Turquoise
sv_SE: Turkos

en: Invalid login or password.
sv_SE: Ogiltigt användarnamn eller lösenord.

en: Account data updated.
sv_SE: Kontoinformation uppdaterad.

en: Password changed.
sv_SE: Password ändrat.

en: Account
sv_SE: Konto

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Passwords do not match.
sv_SE: Password matchar inte.

en: Please, provide a valid current password.
sv_SE: Vänligen ange ett giltigt aktuellt lösenord.

en: Lost your password?
sv_SE: Glömt ditt password?

en: Payment:
sv_SE: Betalning:

en: Payment Method:
sv_SE: Betalningsmetod:

en: Checkout data is not valid.
sv_SE: Utcheckningsdata är inte giltig.

en: Payment method is not valid.
sv_SE: Betalningsmetoden är inte giltig.

en: Accommodation count is not valid.
sv_SE: Antalet boende är inte giltigt.

en: Accommodation is already booked.
sv_SE: Rummet är redan bokat.

en: Reservation submitted
sv_SE: Bokningen är tillagd

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
sv_SE: Vi har skickat detaljinformation om din bokning till din e-post. Läs igenom meddelandet för att slutföra bokningen.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
sv_SE: Vi har fått din bokningsorder. Du kommer få ett e-postmeddelande så fort bokningen är bekräftad.

en: Choose dates to see relevant prices
sv_SE: Välj datum för att se relevanta priser

en: Select from available accommodations.
sv_SE: Välj från tillgängliga boenden.

en: Confirm Reservation
sv_SE: Bekräfta bokning

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
sv_SE[0]: Rekommenderas för %d vuxen
sv_SE[1]: Rekommenderas för %d vuxna

en:  and %d child |  and %d children
sv_SE[0]:  och %d barn
sv_SE[1]:  och %d barn

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
sv_SE[0]: Rekommenderas för %d gäst
sv_SE[1]: Rekommenderas för %d gäster

en: Max occupancy:
sv_SE: Max antal personer:

en: %d child | %d children
sv_SE[0]: %d barn
sv_SE[1]: %d barn

en: Reserve
sv_SE: Reservera

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
sv_SE[0]: av %d boende tillgängliga.
sv_SE[1]: av %d boenden tillgängliga.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
sv_SE: Boka

en: Please, provide a valid email.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Could not create a customer.
sv_SE: Kan inte skapa en gäst.

en: Could not retrieve a customer.
sv_SE: Kan inte hämta en gäst.

en: Please, provide a valid Customer ID.
sv_SE: Var vänlig ange ett giltigt gäst ID.

en: A database error.
sv_SE: Ett databas fel.

en: No customer was deleted.
sv_SE: Ingen gäst togs bort.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
sv_SE: Det finns redan ett konto med denna epost-adressen. Var vänlig och logga in.

en: Hotel Manager
sv_SE: Hotellchef

en: Hotel Worker
sv_SE: Hotellarbetare

en: Hotel Customer
sv_SE: Hotell-gäst

en: Please provide a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Please enter a valid account username.
sv_SE: Ange ett giltigt användarnamn för kontot.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
sv_SE: Det finns redan ett registrerat konto med det användarnamnet. Var vänlig och välj ett annat.

en: Please enter an account password.
sv_SE: Ange ett kontolösenord.

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
sv_SE: Utcheckningsdatumet får inte vara tidigare än incheckningsdatumet.

en: Adults number is not valid
sv_SE: Antal vuxna är inte giltigt

en: Children number is not valid
sv_SE: Antalet barn är inte giltigt

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
sv_SE:  (+skatt och avgifter)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
note: translators: %s is a tax value
en:  (+%s taxes and fees)
sv_SE:  (+%s skatt och avgifter)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
sv_SE:  (inklusive skatt och avgifter)

en: Expand
sv_SE: Expandera

en: Rate: %s
sv_SE: Tariff: %s

en: Dates
sv_SE: Datum

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: Coupon: %s
sv_SE: Kupong: %s

en: Subtotal (excl. taxes)
sv_SE: Delsumma (exkl. skatter)

en: Taxes
sv_SE: Skatter

en: Coupon Code:
sv_SE: Kupongkod:

en: New Booking Details
sv_SE: Nya bokningsdetaljer

en: Original Booking Details
sv_SE: Ursprungliga bokningsdetaljer

en: Children %s
sv_SE: Barn %s

en: Additional Services
sv_SE: Tilläggstjänster

en: x %d guest | x %d guests
sv_SE[0]: x %d gäst
sv_SE[1]: x %d gäster

en: x %d time | x %d times
sv_SE[0]: x %d gång
sv_SE[1]: x %d gånger

en: Accommodation pagination
sv_SE: Boendepaginering

en: Services pagination
sv_SE: Tjänster paginering

en: Categories:
sv_SE: Kategorier:

en: Amenities:
sv_SE: Utrustning:

en: Guests:
sv_SE: Gäster:

en: Bed Type:
sv_SE: Sängtyp:

en: View:
sv_SE: Visa:

en: Prices start at:
sv_SE: Prisformulär:

en: Price:
sv_SE: Pris:

en: Returning customer?
sv_SE: Återkommande gäst?

en: Click here to log in
sv_SE: Klicka här för att logga in

note: translators: 1 - username;
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
sv_SE: Hej %1$s (inte %1$s? <a href="%2$s">Logga ut</a>).

en: Accommodation #%d
sv_SE: Boende #%d

en: Accommodation Type:
sv_SE: Rumstyp:

en: Choose Rate
sv_SE: Välj tariff

en: Choose Additional Services
sv_SE: Välj tilläggstjänster

en: for
sv_SE: för

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
sv_SE:  gäst(er)

en: time(s)
sv_SE: tid(er)

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
sv_SE: allmänna villkoren

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
sv_SE: Jag har läst och accepterat de %s

en: Your Information
sv_SE: Din information

en: Required fields are followed by %s
sv_SE: Obligatoriska fält markeras med %s

en: Create an account
sv_SE: Skapa ett konto

en: Payment Method
sv_SE: Betalningsmetod

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
sv_SE: Tyvär finns det inte några tillgängliga betalningsmetoder.

en: Total Price:
sv_SE: Totalpris:

en: Deposit:
sv_SE: Förskott:

en: Check-in:
sv_SE: Incheckning:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
sv_SE: från

en: Check-out:
sv_SE: Utcheckning:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
sv_SE: till

en: Book Now
sv_SE: Boka nu

en: Availability
sv_SE: Tillgänglighet

en: Reservation Form
sv_SE: Reservationsformulär

en: Display Accommodation Types
sv_SE: Visa olika rumstyper

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Excerpt (short description)
sv_SE: Visa utdrag (kort beskrivning)

en: Book Button
sv_SE: Bokningsknapp

en: Search Availability
sv_SE: Hitta tillgänglighet

en: Search Availability Form
sv_SE: Hitta tillgänglighetsformulär

en: Check-in Date:
sv_SE: Utcheckningsdatum:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
sv_SE: Det valda datumet. Visas som %s

en: Check-out Date:
sv_SE: Incheckningsdatum:

en: Preset Adults:
sv_SE: Antal vuxna:

en: Preset Children:
sv_SE: Antal barn:

en: Attributes:
sv_SE: Attribut:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
sv_SE: Utchecknings och Sökresultatssidor är obligatoriska för hantering av bokningar. Tryck på "Installera sidor" för att skapa och installera dessa sidor. Bortse från detta meddelande om sidorna är redan installerade.

en: Install Pages
sv_SE: Installera sidor

en: Booking Canceled
sv_SE: Bokningen avbokad

en: Your reservation is canceled.
sv_SE: Din bokning är avbokad.

en: Reservation Received
sv_SE: Bokning mottagen

en: Transaction Failed
sv_SE: Transaktionen misslyckades

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
sv_SE: Tyvärr kan din transaktion inte slutföras för närvarande. Försök igen eller kontakta oss.

en: Prices start at: %s
sv_SE: Priser från: %s

en: View Details
sv_SE: Visa detaljinformation

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
sv_SE: Visas som %s

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
sv_SE: Reservera %1$s av %2$s tillgängliga boenden.

en: %s is available for selected dates.
sv_SE: %s är tillgängligt för de valda datumen.

en: Check Availability
sv_SE: Leta efter ledigt boende

en: Rate:
sv_SE: Tariff:

en: Services:
sv_SE: Tjänster:

en: Guest:
sv_SE: Gäster:

en: Payment ID
sv_SE: Betalnings-ID

en: Total Paid
sv_SE: Betalat totalt

en: To Pay
sv_SE: Att betala

en: Add Payment Manually
sv_SE: Lägg till betalningen manuellt

en: Change Password
sv_SE: Ändra Password

en: Old Password
sv_SE: Gammalt Password

en: New Password
sv_SE: Nytt password

en: Confirm New Password
sv_SE: Bekräfta nytt password

en: You are not allowed to access this page.
sv_SE: Du får inte komma åt den här sidan.

en: No bookings found.
sv_SE: Inga bokningar hittade.

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
sv_SE: Från din dashboard kan du se <a href="%1$s">dina senaste bokningar</a> eller redigera ditt <a href="%2$s">lösenord och kontoinformation</a>.

en: Base price
sv_SE: Baspris

en: %s accommodation found | %s accommodations found
sv_SE[0]: %s rum hittades
sv_SE[1]: %s rum hittades

en:  from %s - till %s
sv_SE: från%s - till %s

en: Add Accommodation
sv_SE: Lägg till boende

en: Save
sv_SE: Spara

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
sv_SE: Välj nya datum för att kontrollera tillgängligheten för reserverade boenden i den ursprungliga bokningen.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
sv_SE: Lägg till, ta bort eller ersätt boende i den ursprungliga bokningen.

en: Not Available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Choose how to associate data
sv_SE: Välj hur data ska associeras

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
sv_SE: Använd Källa Boende för att tilldela förifylld bokningsinformation som är tillgänglig i den ursprungliga bokningen, t.ex. fullständigt gästnamn, valt pris, tjänster etc.

en: Source accommodation
sv_SE: Källa boende

en: Target accommodation
sv_SE: Målboende

en: Booking #%s is cancelled by customer.
sv_SE: Bokning #%s är inställd av kunden.

en: Details of booking
sv_SE: Bokningsinformation

en: Check-in: %1$s, from %2$s
sv_SE: Incheckning: %1$s, från %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
sv_SE: Utcheckning: %1$s, tills %2$s

en: Name: %1$s %2$s
sv_SE: Namn: %1$s %2$s

en: Email: %s
sv_SE: E-post: %s

en: Phone: %s
sv_SE: Telefon: %s

en: Note: %s
sv_SE: Anteckning: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
sv_SE: Bokning #%s är bekräftad

en: Booking #%s is confirmed by payment.
sv_SE: Bokning #%s är bekräftad via betalning.

en: Details of payment
sv_SE: Betalningsdetaljer

en: Payment ID: #%s
sv_SE: Betalnings-ID: #%s

en: Amount: %s
sv_SE: Belopp: %s

en: Method: %s
sv_SE: Metod: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
sv_SE: Bokning #%s väntar på att bli bekräftad av administrationen.

en: Click the link below to cancel your booking.
sv_SE: Klicka på länken nedan för att annullera din bokning.

en: Cancel your booking
sv_SE: Annullera din bokning

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
sv_SE: Käraste %1$s %2$s, din reservation är bekräftad!

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
sv_SE: Käraste %1$s %2$s, din bokning är annullerad.

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
sv_SE: Käraste %1$s %2$s, vi har fått din bokningsförfrågan.

en: Click the link below to confirm your booking.
sv_SE: Klicka på länken nedan för att bekräfta din bokning.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Note: link expires on
sv_SE: Observera: länken blir ogiltig den

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
sv_SE: Ignorera detta meddelande om du inte har gjort någon bokning.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
sv_SE: Käraste %1$s %2$s, din bokning omhändertas.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
sv_SE: Du kommer få en notifikation så fort vår administration bekräftar din order.

en: Hi %1$s %2$s,
sv_SE: Hej %1$s %2$s,

en: Thanks for creating an account on %1$s.
sv_SE: Tack för att du skapade ett konto på %1$s.

en: You Account Details
sv_SE: Din kontoinformation

en: Login: %s
sv_SE: Inloggning: %s

en: Password: %s
sv_SE: Lösenord: %s

en: Log in here: %s
sv_SE: Logga in här: %s

en: Accommodation #%s
sv_SE: Boende #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
sv_SE: Rum: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
sv_SE: Tariff per rum: %s

en: Bed Type: %s
sv_SE: Sängtyp: %s

en: Required fields are followed by
sv_SE: Obligatoriska fält märks med

en: Booking is already canceled.
sv_SE: Bokningen är redan avbokad.

en: Cancel Booking
sv_SE: Avboka bokning

en: Invalid request.
sv_SE: Felaktig förfrågan.

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
sv_SE: Av någon anledning är det inte möjligt att avboka din bokning. Kontakta webbplatsens administratör.

en: Booking is already confirmed.
sv_SE: Bokningen är redan bekräftad!

en: Your booking is confirmed. Thank You!
sv_SE: Bokningen är bekräftad. Tack!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
sv_SE: Din bokningsförfrågan gick ut. Vänligen försök igen.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
sv_SE: Vi kan tyvärr inte bekräfta din bokning. Vänligen försök igen.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
sv_SE: Vi är glada att kunna meddela att din bokningsförfrågan har mottagits och bekräftats.

en: Booking:
sv_SE: Bokning:

en: Details:
sv_SE: Detaljer:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
sv_SE: Tack för din betalning. Din transaktion har slutförts.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
sv_SE: Vi är glada att kunna meddela att din bokningsförfrågan har mottagits.

en: from %s
sv_SE: från %s

en: No accommodations matching criteria.
sv_SE: Vi kunde inte hitta några rum som matchar dina krav.

en: No services matched criteria.
sv_SE: Vi kunde inte hitta tjänster som matchar dina krav.

en: Nothing found.
sv_SE: Inga resultat.

en: Children %s:
sv_SE: Barn %s:
